Izstāde “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Izstāde “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Ievērojamais scenogrāfs, dizaineris un vairāku Eiropas teātru tērpu mākslinieks Andrejs fon Šlipe pirmo reizi viesojas Rīgā ar mūsdienu modernās mākslas izstādi “Andrejs fon Šlipe.

Skatuves tērpu un masku dizains”. Andrejs fon Šlipe uzskata, ka “kostīms teātrī ir vairāk nekā atsevišķs vēstījums – tā ir būtiska uz skatuves veidotā stāsta daļa”. Izstādē apskatāmas vairāku teātru un operu scenogrāfiju dizaina ilustrācijas, skatuves tērpu skices un maskas. Izstāde tiks eksponēta muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”, kas atrodas namā, ko cēlis izcilais latviešu arhitekts Konstantīns Pēkšēns, kura dzimtas pārstāvis ir Andrejs fon Šlipe. Izstāde tapusi sadarbībā ar Vācijas vēstniecību Latvijā.

Izstāde skatāma no 31. augusta līdz 7. oktobrim muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”. Izstādē “Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” būs skatāmas mūsdienu teātra un operas scenogrāfiju dizaina ilustrācijas, skatuves tērpu skices un maskas no tādiem uzvedumiem kā “Šausminošais piecinieks” (Die  fürchterlichen  Fünf). Stāsts par pieciem šausminošiem tēliem – zirnekli, sikspārni, žurku, krupi un hiēnu, kas cenšas iepatikties pasaulei – rakstnieku Volfu Erlbruhu padarīja par plaši atpazīstamu bērnu grāmatu autoru.

Anfrejs fon Šlipe 1990. gadā ir ieguvis maģistra grādu Minhenes Mākslas akadēmijā, kur apguva teātra tērpu un scenogrāfijas dizainu. Paralēli studijām viņš darbojās kā direktora asistents un tulks pie Jurija Ļubimova dažādās Eiropas operās un teātros − Minhenes Nacionālajā teātrī, Štutgartes Valsts teātrī, koncertzālē “Covent  Garden”, Cīrihes operā un citur. Kopš 1991. gada Andrejs fon Šlipe strādā par kostīmu un skatuves iekārtojuma mākslinieku dažādos Eiropas teātros.

Pirmie darbi tapuši Somu Nacionālajā teātrī Helsinkos − režisora Jurija Ļubimova izrādēs “Pusaudzis” pēc Fjodora Dostojevska tāda paša nosaukuma romāna (pirmpublicējums 1875. gadā) un četru Aleksandra Ostrovska lugu kolāžā “Komedianti”. Tam sekoja sadarbība ar Maskavas Tagankas teātri uzvedumā “Doktors  Živago” (pēc Borisa Pasternaka romāna Jurija Ļubimova režijā) festivālā “Wiener Festwochen”, kā arī uzvedumi uz skatuvēm Vācijā, Šveicē, Somijā, Norvēģijā un Polijā, kā piemēram, Leoša Janāčeka opera “Jenūfa” Bonnas pilsētas operā, Henriha Ibsena “Pērs Gints” Zviedru Nacionālajā teātrī Helsinkos un Augusta Strinberga “Sapņu spēle”  Lucernas teātrī. 2001. gadā Andrejs fon Šlipe ir bijis mūzikla “Sagan om Tingen” pēc Džona Ronalda Rūela Tolkīna romāna “Gredzenu pavēlnieks” režisors un scenogrāfs Zviedru Nacionālajā teātrī Helsinkos. Pēdējie scenogrāfijas un dizaina darbi radīti uzvedumam “Sapņu spēle”, kas tapis pēc zviedru dramaturga Augusta Strinberga 1901. gada lugas. Kopš 1997. gada Andrejs fon Šlipe strādā par tehnisko direktoru un scenogrāfu Minhenes festivālā “Tollwood Festival”.

Izstāde ”Andrejs fon Šlipe. Skatuves tērpu un masku dizains” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” skatāma līdz 2018. gada 7. oktobrim un izstādes apmeklētājus tā ievedīs krāšņajā skatuves mākslas pasaulē.

 

Papildu informācija: Agnese Tambaka
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”
E-pasts: agnese.tambaka@riga.lv
www.jugendstils.riga.lv