Foto

“Rīgas mākslas telpa” aicina uz Čaka 120. jubilejas izstādi un pasākumiem

No 16. novembra izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” līdz 2021. gada 19. decembrim norisinās Aleksandra Čaka 120. jubilejai veltīta literāra un kultūrizglītojoša ekspozīcija “No Aleksandra līdz Čakam”, kurā apmeklētāji varēs gūt vizuālu un filozofisku priekšstatu par Rīgas pilsētas dzejnieka devumu, mantojumu un personību.

Izstādes nosaukumā “No Aleksandra līdz Čakam” ietverta visa ekspozīcijas ideja – tas ir dzīves ceļš no cilvēka dzimšanas, kad viņam dots vārds Aleksandrs, līdz viņš nonāk līdz vārdam “Čaks”. Ekspozīcijas ievadu rotā K. Brektes speciāli šai izstādei jaunradīts A. Čaka portrets ar piecām acīm, kas simbolizē dzejnieka īpašo talantu un daudzveidīgo redzējumu par lietām, notikumiem, sadzīviskām detaļām, to sasaistot ar piecām stihijām – zemi, ūdeni, uguni, gaisu un garu.

Izstādes iekārtojums veidots kā A. Čaka nozīmīgas dzīves pieturvietas – adreses, atspoguļojot dzejnieka svarīgākos notikumus gan radošajā daiļradē, gan sadzīvē, domās un personīgajos pārdzīvojumos. Kopumā tie ir astoņi pieturas punkti. Šos stāstus veido fotogrāfijas, A. Čaka rokraksti un dažādi viņiem piederējuši priekšmeti, turklāt katru no šiem posmiem papildina tam atbilstoša dziesma. Scenogrāfs un mākslinieks Kristians Brekte veidojis ekspozīcijas iekārtojumu dzīvīgu un daudzveidīgu, gluži tādu, kāds savā daiļradē un personībā ir bijis pats A. Čaks, pievēršot lielu uzmanību viņa vizuālajam tēlam. “Es kā tāds medijs skatītāju gribu caur priekšmetisko pasauli aizvest uz Čaka burtiņu pasauli. Ir ļoti daudz piemēru – tā laika gludeklis, ko lietojis dzejnieks, paša izgrieztas ievārījuma receptes, kas vien jau ir kā dzejas forma, un tad jau arī sieviešu pasaule ar liktenīgo sieviešu lūpu zīmuļiem, koka karotes, mammas izšuvumi…” stāsta K. Brekte. Izstādē būs iespēja iepazīt ne tikai dzejnieka dzīvi, bet arī svarīgākās personības viņa dzīvē – tēvu Jāni Čadaraini, māti Emīliju Lizeti Čadaraini, sievu Annu Elizabeti Ēriku Bērziņu un citus.

Izstādes laikā apmeklētāji ir aicināti noklausīties īpaši šai izstādei izveidoto skaistāko dziesmu izlasi ar A. Čaka vārdiem “Čakify”, tāpat nesteidzīgi noskatīties bagātīgo video materiālu, kas interesi raisīs gan lielajiem, gan mazajiem izstādes viesiem, jo izmantoti gan muzeju, arhīvu video materiāli, gan multiplikāciju filmas “Umurkumurs” (1976. gads), “Mana paradīze” (1989. gads) un citas izglītojošas filmas par A. Čaka dzīvi.  

Izstādē apskatāma arī 2021. gada mūsdienu kultūras forumā “Baltā nakts” izstādītā vides instalācija “Čaka iedomu telpa”. Instalācijas autore, māksliniece Anna Heinrihsone rosina domāt par vietu, kur A. Čaks varētu būt strādājis – kā mirklis, pirms dzejnieks izskrējis ārā no telpas. Vizuālo ainu izceļ un papildina komponista Kārļa Auzāna īpaši radīta un veidota septiņas minūtes ilga skaņas kompozīcija, bet ieraksta balss pieder aktrisei Ilzei Pukinskai.

Detalizēta informācija par A. Čaka 120. jubilejas pasākumiem Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” pieejama mājas lapā www.makslastelpa.riga.lv.

Apmeklējot pasākumus, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskie drošības noteikumi; pasākumu drīkst apmeklēt personas, kuras pasākuma norises dienā varēs uzrādīt derīgu Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu (“zaļais” drošības līmenis). Jebkura vecuma apmeklētājam ir jābūt atsevišķai ieejas biļetei. Pie pasākuma ieejas būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments kopā ar derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, kuru iespējams iegūt vietnē www.covid19sertifikats.lv.

A. Čaka jubilejas pasākumu ciklu organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar Aleksandra Čaka muzeju un Aleksandra Čaka biedrību. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”.

Papildu informācija: Alise Anna Sondore, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības “Rīgas mākslas telpa” projektu vadītāja. Tālr. 29324434. E-pasts: asondore3@riga.lv

 Vineta Žilinska, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības mediju un komunikācijas projektu vadītāja. E-pasts: vineta.zilinska@riga.lv