Kamermūzikas koncertu un sarunu cikla "COME PRIMA" 6.programma "TUMŠA NAKTE"

Kamermūzikas koncertu un sarunu cikla "COME PRIMA" 6.programma "TUMŠA NAKTE"

Trīs jaunu, daudzsološu un kreatīvu izpildītājmākslinieku muzikālā apvienība "Trio con brio", sadarbojoties ar savas paaudzes aktīvākajiem komponistiem, izveidojuši elektroakustisku koncertprogrammu par godu Latvijas simtgadei, atzīmējot latviešu tautasdziesmas aktualitāti un nozīmīgumu arī 21. gadsimtā.

Jaunie skaņraži ietver tautasdziesmu analoģijas modernās interpretācijās, jaunos muzikālos rakstos, apdarēs, impresijās. Elektronisko un akustisko instrumentu sintēze piešķir bieži dzirdētām tautasdziesmām svaigu un aizrautīgu skanējumu.

"Trio con brio" skanējumu veido Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti, kuri spēlē mūsdienīgus un tembrāli spēcīgus instrumentus – Aigars Raumanis (saksofons, elektronika), Rūdolfs Pēteris Rubenis (saksofons, elektronika), Miķelis Dzenuška (marimba, perkusijas, elektronika). Šajā nedzirdētajā koncertprogrammā  pievienojas Bāzeles Mūzikas Akadēmijas džeza vibrofona klases absolvents Ēriks Miezis.

Programmā mūziķi atskaņos savas kompozīcijas, kā arī Andrieva Alkšņa, Santas Grigorjevas, Laura Gata Žarinova jaunākos darbus. Latviešu tautasdziesmā "Es gulu, gulu" Santas Grigorjevas apdarē vibrafons kopā ar saksofoniem rada arhaisku, senlaicīgu un sapņainu noskaņu, kurā attēloti Latvijas vēsturiskie notikumi, aicinot klausītājus godināt  senčus, kuri izcīnījuši mūsu  valsti, mūsu Latviju. Lauris Gatis Žarinovs par savu skaņdarbu saka: “Savā darbā centos iekļaut vairākus tautasdziesmas aspektus. Bagātīgi izmantojot diatoniku un izmantojot citātus, es veidoju savu tautas dziesmu - nosacītu jaunā un vecā sintēzi.”

Rūdolfa Pētera Rubeņa kompozīcija balstīta uz latviešu tautasdziesmas "Tumša nakte" melodijas un tajā ietverto intonāciju attīstības. Skaņdarbā tiek apvienota akadēmiskā ar neakadēmisko improvizāciju. Aigars Raumanis elektronisko skaņu audumu pamatā veidojis ar NASA ierakstiem no kosmosa, secīgi Zemes, Mēness, Marsa un Jupitera skaņas. Ērika Mieža skaņdarba idejiskais saturs balstīts Dadaisma estētikā, kas jau 20.gadsimta pirmajā pusē ar savu izaicinošo un drosmīgo izteiksmes līdzekļu lietojumu aicināja sabiedrību apšaubīt līdz šim pastāvējušos mākslas principus, mainot cilvēku izpratni par to, kas ir skaistums. Veidojot skaņdarbu "Žūžu/timbaka/ramtai" Ēriks Miezis, par pamatu ņēmis citātus no trīs labi zināmu latviešu tautasdziesmu tekstiem. Katram no tiem piemeklējot muzikālu ietērpu, rodas sava veida triptihs – kompozīcija no trim daļām.

Atzīmējot Latvijas simtgadi, ir svarīgi apzināties savas saknes un tautasdziesmu spēku, tajās iekodēto gudrību. Latvju dainas visos laikos vienojušas tautu un šajā koncertprogrammā tās ir kā tilts starp jaunajiem izpildītājmāksliniekiem un komponistiem. Ejot latviešu dižgaru pēdās, jaunie skaņraži ietver latviešu tautasdziesmu analoģijas muzikālos rakstos, modernās interpretācijās, apdarēs, impresijās. Koncertu veido septiņi pirmatskaņojumi, kuros dzirdēsiet, kā elektronisko un akustisko instrumentu sintēze piešķir bieži atskaņotajām tautasdziesmām svaigu un aizrautīgu skanējumu.

Koncertā piedalās mūziķu apvienība "Trio con brio":

Aigars Raumanis (alta saksofons, elektronika),
Rūdolfs Pēteris Rubenis (baritona saksofons, elektronika),
Miķelis Dzenuška (marimba, perkusijas, elektronika),
Ēriks Miezis (vibrafons)

Programmu vadīs un ar mūzikas saturu iepazīstinās muzikologs Dāvis Eņģelis.

Koncertu organizē VEF Kultūras pils sadarbībā ar Latvijas Radio 3 ”Klasika”, koncertu atbalsta Rīgas dome.

​​​​​​​Ieeja no plkst. 18.30.

Vecuma ierobežojums: 12+

Organizē: VEF Kultūras pils sadarbībā ar Latvijas Radio 3 ”Klasika”, koncertu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments