Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mākslas maģistru diplomdarbu izrāžu skate

No 2018. gada 30. maija līdz 14. jūnijam dažādās norises vietās Rīgā pieci topošie režisori plašākai publikai rādīs savas diplomdarba izrādes, kas tapušas, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Teātra mākslas maģistrantūru.

Jaunie režisori – Marija Bērziņa, Ance Kukule, Klāvs Mellis un Jānis Vimba – iepriekš absolvējuši LKA Dramatiskā teātra aktiera mākslas apakšprogrammu un sevi pārliecinoši pierādījuši kā aktierus gan institucionālajos, gan neatkarīgajos teātros. Māra Blome, kas iepriekš absolvējusi Jauno mediju programmu Liepājas universitātē, konsekventi pēta teātra un jauno mediju sinerģiju. Programmu šogad absolvē arī mūziķe Elizabeta Lāce, kura par savu mediju izvēlējusies performanci. Viņas diplomdarbs “Performance un dzimte” sastāvēja no astoņu notikumu cikla – performancēm, lekcijām, diskusiju foruma, instalācijas un tiešsaistes hepeningiem, kas tika izrādīti jau aprīlī, bet joprojām ir pieejami tīmeklī.  

30. maijā plkst. 20.00 Ģertrūdes ielas teātrī būs iespējams noskatīties Māras Blomes izrādi “Citius, altius, fortius”, kurā tiek pētītas stāsta struktūru līdzības un atšķirības videospēlē un teātra izrādē, kā arī interaktivitātes ilūzija vai iespējamība abos šajos medijos. Izrādē piedalās LKA Dramatiskā teātra aktiera mākslas Leļļu teātra specializācijas 3. kursa studenti Agris Krapivņickis un Elizabete Skrastiņa, izrādes māksliniece ir Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Scenogrāfijas nodaļas studente Māra Broka, bet jaunās dramaturģes Lindas Rudenes radīto tekstu skaņu partitūrā apstrādājis komponists Jēkabs Nīmanis.

Marija Bērziņa Latvijas Nacionālā teātra Aktieru zālē iestudē izrādi “Precēšanās un šķiršanās anatomija” pēc Džona Apdaika “Meiplu ģimenes stāstiem”, kas būs skatāma 8. un 11. jūnijā plkst. 18.30. Izrādē ģimenes peripetijas risina aktieri Anta Aizupe, Jānis Āmanis, Ģirts Liuziniks un Liene Sebre, bet izrādes māksliniece ir LMA Scenogrāfijas nodaļas studente Rēzija Adītāja. Jau janvārī Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē pirmizrādi piedzīvoja Jāņa Vimbas iestudētā izrāde “ART”, kas šobrīd ieņēmusi stabilu vietu teātra repertuārā. Šajā Jasmīnas Rezā populārās lugas interpretācijā par trīs draugu attiecībām ar mākslu, sievietēm un citam ar citu, kas diplomdarbu skates ietvaros tiek spēlēta 10. jūnijā plkst. 13.00 un 18.30, piedalās Latvijas Nacionālā teātra aktieri Ainārs Ančevskis, Mārtiņš Egliens, Egils Melbārdis un perkusioniste Nellija Bubujanca.

Klāvs Mellis 10. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas cirka zirgu stallī sadarbībā ar saviem aktiera studiju kursa biedriem no apvienības “Kvadrifrons” – Reini Boteru, Āri Matesoviču un Anci Strazdu – piedāvās kareivīgu melodrāmu par mīlestību pret saviem tuvākajiem un tālākajiem izrādē “Himna”. Savukārt Ance Kukule, iedvesmojoties no slavenā poļu teātra reformatora Ježija Grotovska metodikas, veido mūsdienīgu Sofokla un Eiripīda traģēdiju versiju “Klitaimnestra”, kas būs skatāma LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” 12. un 14. jūnijā plkst. 19.00. Izrādes dramaturģiju veidojusi Laila Burāne, scenogrāfiju – Austra Hauks, un tajā spēlē aktieri Agnese Cīrule, Madara Bore, Raimonds Celms un Kārlis Reijers. Diplomdarbus vada LKA profesors Pēteris Krilovs, asociētā profesore Indra Roga un asociētā profesore Zane Kreicberga.

LKA Teātra mākslas maģistrantūra ir dinamiska mācību, pētniecības un radošu eksperimentu platforma jauniem un topošiem skatuves mākslas profesionāļiem. Studiju procesā topošie režisori strādājuši LKA docētāju Zanes Kreicbergas, Indras Rogas, Dāvja Sīmaņa, Līgas Ulbertes, Elmāra Seņkova u.c. vadībā, kā arī sadarbojušies ar aktīvi profesijā strādājošiem vidējās un jaunākās paaudzes māksliniekiem Jāni Balodi, Ivo Briedi, Kristu Burāni, Andri Kalnozolu, Jēkabu Nīmani, Reini Suhanovu, Margo Zālīti u.c. Būtiska loma studiju procesā ir bijusi dalībai starptautiskos pieredzes apmaiņas projektos, it īpaši Eiropas Teātra akadēmiju platformas (PLETA) meistardarbnīcās, festivālu apmeklējumiem, kā arī ārzemju viesdocētāju lekcijām un radošajām darbnīcām. Par gūto iespaidu daudzveidību liecina arī topošo režisoru izvēlētās atšķirīgās pieejas diplomdarba izrāžu iestudēšanā.

Ieejas biļetes uz Ances Kukules izrādi “Klitaimnestra” pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā, uz Māras Blomes izrādi “Citius, altius, fortius” – Ģertrūdes ielas teātra mājaslapā un kasē. Uz izrādēm, kas notiek Latvijas Nacionālajā teātrī un Rīgas cirkā, biļetes nav pieejamas, taču lielākā daļa izrāžu būs skatāmas LKA Skatuves mākslas festivālā “Patriarha rudens” 2018. gada oktobra pirmajā nedēļā.

Pilna izrāžu programma pieejama Latvijas Kultūras akadēmijas mājaslapā www.lka.edu.lv. Izrādes tapušas ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes finansiālu atbalstu.
 

Informāciju sagatavoja Zane Kreicberga un Kristīne Freiberga.