LNMM pastāvīgā ekspozīcija “Latvijas māksla 1985–2000” apskatāma līdz vasaras beigām

LNMM pastāvīgā ekspozīcija “Latvijas māksla 1985–2000” apskatāma līdz vasaras beigām

Līdz 2022. gada 28. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas pastāvīgās ekspozīcijas zāles 2. stāvā (Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga) vēl ir iespēja apskatīt mākslas darbus, kuri drīzumā atgriezīsies krātuvēs.

Pastāvīgā ekspozīcija “Latvijas māksla 1985–2000”, kas atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) 2. stāvā, tika izveidota līdz ar galvenās ēkas atvēršanu pēc rekonstrukcijas 2016. gadā. Tiem, kas muzejus apmeklē retāk, iespējams, būs paslīdējis garām, ka Baltajā zālē vienus mākslas darbus nomainījuši citi.

Pirms gada šeit tika parādīta 20. gadsimta 80.–90. gados starptautiski zināmākā Latvijas mākslinieka Oļega Tillberga instalācija “Pali” (1994), kas reflektē par cilvēku likteņiem. Instalācija ietver divus poētiski iecerētus tēlus – baltus palagus kā pirmās kāzu nakts, tīrības un cerību simbolu un vecus sarūsējušus spaiņus kā vilšanās un beigu simbolu.

Visnesenāk eksponētais mākslas darbs ir Andra Brežes instalācija “Ieskats putnkopībā (Miera balodis)” (2014), kuru muzejs nolēma izstādīt, kad Krievija iebruka Ukrainā. Andris Breže šo objektu veidoja, kad Krievija uzsāka karu pret Ukrainas teritoriālo nedalāmību 2014. gadā. Instalācijā apvienoti kultūrvēsturiski simboli – cariskās Krievijas ģerbonis ar divgalvaino ērgli un Padomju Savienībā spekulatīvi izmantotais baltais miera balodis, kurš kā plēsīgs ērglis kļuvis par divgalvainu izdzimumu. Šie simboli izstādīti vitrīnā – zārkā, kas pildās ar naftu. Ietilpīgās metaforas rada daudzslāņainu mākslas darbu, kurā autors atsaucas uz Krievijas vēsturisko pagātni, kad vēl 15. gadsimtā krievu ortodoksālā baznīca izloloja ideju par Krieviju kā “trešo Romu”. Breže radījis emocionāli spēcīgu tēlu imperiālo ambīciju perversijai un kroplumam, kas raksturo Krievijas divkosību, melīgumu un alkatību.

Ekspozīcijā redzami arī Ievas Iltneres, Sandras Krastiņas, Jāņa Mitrēvica, Ģirta Muižnieka, Edgara Vērpes, Aijas Zariņas un citu mākslinieku darbi.

Septembra beigās šajā zālē tiks atklāta Birutas Baumanes simtgadei veltīta izstāde, bet nākošā gada sākumā – jauna pastāvīgā ekspozīcija no muzeja krājuma “Mūra nojaukšana. 1985–1991”.

Teksts: Elita Ansone
Ekspozīcijas kuratore: Dr. art. Elita Ansone, Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS vadītāja (20. gs. 2. puse – 21. gs.) / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. T: (+371) 67 357 521, E: Elita.Ansone@lnmm.lv

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Sestdienās, svētdienās 10.00–17.00, kase 10.00–16.30
Pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
TWITTER: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs

BIĻEŠU CENAS: NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt arī aktuālās izstādes 4. un 5. stāvā)

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,00 EUR, studenti, pensionāri: 1,50 EUR, skolēni: 0,50 EUR. Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR.Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
Iesakām muzeja apmeklētājiem pareizi valkāt medicīniskās sejas maskas vai respiratorus, nosedzot degunu un muti. Bērni vecumā no 7 līdz 11 gadiem var lietot nemedicīnisku (auduma) masku.
Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.

Attēli: skats no pastāvīgās ekspozīcijas “Latvijas māksla 1985–2000”. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīga. Foto: Valters Lācis