Foto

Rīgas Porcelāna muzejs izdevis katalogu “BLOG.KS”

Valdas Podkalnes projektā piedalās 34  dažādu jomu un paaudžu mākslinieki. Katalogs pavada izstādi “Ideju kolekcijas”, kas skatāma Rīgas Porcelāna muzejā.

Valda Podkalne ar 25 gadu laika distanci uzrunājusi māksliniekus – savus līdzgaitniekus – strādāt ar viņas radītu formu. 1993. gadā tā bija krūzīte un apakštasīte, kuras dizains arī šodien nav zaudējis savu aktualitāti. Savukārt, gatavojoties izstādei Rīgas Porcelāna muzejā 2018. gadā, Valda Podkalne radīja abstraktāku formu – porcelāna bloku.

“Tasītes gadījumā mākslinieku vada nosacījums saglabāt tās funkcionalitāti. Ar bloku šāda nosacījuma nav, un mākslinieka brīvība ir neierobežota, ko arī redzam veidos, kā šī brīvība tikusi izmantota,“ raksta Helmuts Caune kataloga “BLOG.KS” ievadā.

Katalogs dokumentē šo unikālo projektu, kas savieno gadsimtus, personības un dažādas pieejas darbā ar mākslas darbu. Līdzīgi kā krūzīšu gadījumā, arī daļu no blokiem mākslinieki izvēlējušies apgleznot vai strādāt ar dekoliem. Bet citi ir pārkāpuši materiāla un izmēra robežām, radot konceptuālus objektus, video vai savienojot porcelānu ar metālu, ādu, papīru, sintētisko zālienu un citiem materiāliem.

“BLOG.KS” ir kā neitrāla un vienlaikus dzīva platforma individuālai izpausmei. No vienas puses – bloks – visiem vienāda dotā forma kā balta lapa mākslinieciskai interpretācijai. No otras puses – blogs – medijs caur kuru tiek veicināta jaunrade un nodota informācija.

Katalogā darbu attēlus papildina mākslinieku komentāri. Abas darbu sērijas noslēgtas ar koncentrētām autoru biogrāfijām. Tekstu autori ir jaunais filozofs Helmuts Caune un mākslas vēsturnieces Ieva Lejasmeijere un Daiga Rudzāte. Kataloga dizainu veidojis Kirils Kirasirovs. Fotogrāfiju autors ir Valts Kleins.

Krūzītes, kas pirmo reizi tika eksponētas 1993. gadā galerijā “Bastejs” izstādē “Kolekcionāriem”, apgleznojuši: Inese Brants, Romis Bēms, Anatolijs Borodkins, Andris Breže, Indulis Gailāns, Helēna Heinrihsone, Ivars Heinrihsons, Pēteris Martinsons, Sarmīte Māliņa, Anita Meldere, Andra Neiburga, Juris Putrāms, Maruta Raude, Māris Subačs, Ingrīda Zābere un Vilnis Zābers.

Porcelāna bloku sērijas tapšanā piedalās: apvienība “GolfClayderman”, Katrīna Čemme, Kaspars Groševs, Haralds Jegodzienskis, Jānis Krauklis, Ieva Kraule-Kūna, Maija Kurševa, Andrejs Lavrinovičs, Anete Melece, Katrīna Neiburga, Ojārs Pētersons, Beate Poikāne, Krišs Salmanis, Evita Vasiļjeva, Evelīna Vida, Lote Vilma Vītiņa un Amanda Ziemele.

Arī koncepcijas autore Valda Podkalne ir strādājusi gan ar krūzītes, gan bloka formu radot tām savu interpretāciju.

Kataloga “BLOG.KS” izdevējs ir Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzejs, 2018. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Katalogu iespējams iegādāties Rīgas Porcelāna muzejā par 12 EUR.

Valdas Podkalnes projekts izstādē “Ideju kolekcijas” skatāms līdz 2019. gada 30. janvārim Rīgas Porcelāna muzejā. Kuratore Ieva Nagliņa.

Pielikumā publicitātes foto:

1.  Katalogs “BLOG.KS” prezentācijā 2018. gada 18. decembrī. Foto Alvis Misjuns.
2. Valda Podkalne prezentācijā 2018. gada 18. decembrī. Foto Alvis Misjuns.
3. Tase un apakštase. Valda Podkalne (formas autore), Ilmārs Blumbergs (apgleznojuma autors). Porcelāns, virsglazūras apgleznojums, zelts. 1993. Foto Valts Kleins.
4.  Darbs “Kodolsintēze. Bloks + (15 X 15)” no cikla “BLOG.KS”. Autors Haralds Jegodzienskis. Attēls no izstādes “Ideju kolekcijas” ekspozīcijas. Foto Alvis Misjuns.
5.  Darbs “Page 22” no cikla “BLOG.KS”. Autore Katrīna Čemme. Attēls no izstādes “Ideju kolekcijas” ekspozīcijas. Foto Alvis Misjuns.
6.  Attēls no izstādes “Ideju kolekcijas” ekspozīcijas. Foto Alvis Misjuns.

Papildu informācija: Ieva Nagliņa, Rīgas Porcelāna muzeja Ekspozīcijas un izstāžu kuratore
E-pasts: ieva.naglina@riga.lv
www.porcelanamuzejs.riga.lv

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit