Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus” izziņo pilno programmu

Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus” izziņo pilno programmu

Šogad starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus” desmit dienu laikā visdažādākajos formātos – klātienē, attālināti, pa telefonu un tekstveidā – norisināsies 23 izrādes un notikumi.

Programmā iekļauti latviešu jaundarbi, kā arī izrādes, kas tapušas ciešā sadarbībā ar māksliniekiem no Norvēģijas, Kanādas, Itālijas, Vācijas, Austrālijas, ASV un citām valstīm. Jau iepriekš vēstīts, ka no 2021. gada 8. līdz 18. septembrim Rīgā un reģionos 26. gadu pēc kārtas norisināsies festivāls “Homo Novus”, ko rīko Latvijas Jaunā teātra institūts.

“Mēs vēlamies runāt skaidri par nenoteiktību dažādos ideju laukos – mākslinieciskajā un sociālajā, personīgajā un dalītajā, ekoloģiskajā un bioloģiskajā. Mēs gribam, lai festivāla programma top vēl ciešākā sasaistē ar skatītāju, radot iespēju satikties svešiniekiem, apmainīties idejām, vārdiem, izmēģināt citu cilvēku nodarbošanos, piedzīvot citu dzīvi, atrast sevī spēju uzticēties otram, lai reizēm ļautu palīdzēt arī sev. Mēs kopīgi iztēlosimies nākotni un sabiedrību, kurā cits citu pamanām, novērtējam un kurā dzīvs un klātesošs ir kolektīvais prieks,” par sajūtām, kādas skatītāji varēs piedzīvot festivālā, stāsta radošā direktore Beka Bergere.

Ņujorkas mākslinieku kolektīvs “600 HIGHWAYMEN” piedāvās telefonizrādi “Tūkstoš veidu” par saprašanos, atsvešināšanos un atkalsatikšanos, kuras laikā divi svešinieki ar jautājumu, uzvedinošu mājienu, dažādu fizisku norāžu un iztēles palīdzību radīs viens otram veselu izrāžu sēriju. Izrādes otrajā daļā mākslas centrā “Noass” notiks svešinieku tikšanās. “Hanzas peronā” varēs pieredzēt Ivetas Poles jauktu mediju izrādi “Bee Matter”, kur māksliniece izmanto daudznozīmīgo bišu stropa metaforu, lai rosinātu pārdomas par plašākām dzīvības ķēdēm un esību. Sporta pils dārzos notiekošajā izrādē “Dzīres” Berlīnes mākslinieku kolektīvs “Edible Alchemy” jeb “pārtikas alķīmiķi” sadarbībā ar veģetārās kulinārijas eksperti Ditu Lasi un vietējiem jauniešiem demonstrēs skatītājiem, kā lētas pārtikas sastāvdaļas pārvērst par vērtīgiem garšas fermentiem.

Ģertrūdes ielas teātrī norisināsies “Live Art Society” (Somija) solo izrāde “Klausīšanās”, kur Silva Belgiti iepazīstinās skatītājus ar dažādām skaņu frekvencēm un saziņas līdzekļiem, ko savstarpējā ikdienas komunikācijā bieži nepamanām un nenovērtējam. Voldemārs Johansons skaņas izrādē bez teksta “Atraktoru klausāmtelpa” piedāvās neierastu ieskatu matemātiskajā haosā – izrādē, kur ģeneratīva skaitļošana attēlota ar skaņas un horeografētas kustības palīdzību. Māksliniece Anna Rispoli (Beļģija) izrādē “Tavi vārdi manā mutē” ļaus ieklausīties sarunā par mīlestību starp poliamoristu, pusaugu meiteni, juristu, un seksa asistenti cilvēkiem ar invaliditāti. Savukārt pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja itāļu māksliniece Kjāra Bersani izrādē “Vienradžus meklējot” ar dejas palīdzību pētīs/analizēs ķermeņa politiskos aspektus un neatbilstību apkārtējo gaidām.

Dažādās vietās Rīgā latviešu māksliniece Katrīna Dūka un Barbara Lehtna (Igaunija) darbā “Mīlestības vārdā” aicinās skatītājus tuvoties svešiniekiem – vispirms no droša attāluma, tad pamazām pārvarot pastāvošo plaisu, lai aktualizētu LGBTQAI+ kopienas dzīves pieredzi. “Koklītēs”, Zvejniekciemā, varēs redzēt Ingri Fiksdālas (Norvēģija) ainavisko izrāžu sēriju “Diorāma”, kur māksliniece izmanto horeogrāfiju kā īpašu efektu vai lēcu, kas ļauj mainīt pasaules uztveršanu.

Visu festivāla laiku dažādās netipiskās Rīgas vietās būs iespējams pieredzēt Melnburnas mākslinieku Madeleinas Flinnas un Tima Hamfrija klausāmizrādi ar dzeju latviešu un krievu valodā “Liecinieku tribīne”, kur iesaistīti latviešu dzejnieki un mūziķi, tostarp grupa “Alejas” (Kirils Ēcis, Spāre Vītola, Reinis Žodžiks), Toms Vītiņš, Uģis Vītiņš, Andris Indāns, Laima Jansone, Ieva Saliete, Oļesja Kozlovska, Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs u.c. Toties Cīravā, Aizputes novadā, projekta “BE PART” (Art BEyond PARTicipation) ietvaros, skotu mākslinieki Nīls Kalagans un Simone Kenjona sadarbībā ar vietējo kopienu radīs kopīgu jaundarbu. Mākslinieki pavadījuši šo vasaru, strādājot ar medniekiem, sēņotājiem un citiem ar mežu cieši saistītiem cilvēkiem, lai meklētu veidus, kā dažādas sabiedrības kopienas var iesaistīties mākslas procesos ar savām specifiskajām zināšanām un pieredzi.

Vidzemes tirgū Kote Haņa Suņiga, čīliešu vizuālā un kustību māksliniece, ļaus ikvienam iesaistītes projektā “Guči fabrika”, lai padomātu par lietu reālo vērtību un masveida ražošanas darba apstākļiem. Turpat tirgū varēs aplūkot un piedzīvot Lienes Pavlovskas scenogrāfijas darbu “Atrastos zābakos”, kas apvieno teātra un kino elementus, reflektējot par dažādiem telpas ierobežojumiem. Tirgū norisināsies arī Toronto mākslinieku kolektīva “Mammalian Diving Reflex” izrāde “Sekss, narkotikas un noziedzība”, kur seši pusaudži nopratinās sabiedrībā pazīstamus cilvēkus par viņu jaunības dienu kļūdām un pārkāpumiem, kā arī Samuli Laines (Somija) izrāde vienam cilvēkam “Barošana” par dzīvības trauslumu un neaizsargātību. Visbeidzot festivāls noslēgsies ar Sanfrancisko leģendārā kvīru dejas mākslinieka Kīta Henesija vadīto kolektīvās dziedināšanas eksperimentu “Vēl ne”, kas plānota kā atbildes reakcija uz mūsdienu politiskajām krīzēm.

Īpaša uzmanība šogad un turpmāk festivālā tiks pievērsa izrāžu pieejamībai. Programmā iekļauti darbi, kas paredzēti arī nedzirdīgiem skatītājiem, teksta izrādes, ko varēs pieredzēt cilvēki ar redzes traucējumiem, un izrāde, kas notiks ar tālruņa starpniecību, kuru var apmeklēt ikviens, neizejot no mājām. Katrai izrādei mājaslapā un katalogā ir norādīta informācija par izrādes un vietas pieejamību, bet, savlaicīgi piesakoties, organizatori centīsies nodrošināt iespēju apmeklēt izrādi arī skatītājiem ar specifiskām piekļuves prasībām.

Vairāki notikumi festivālā ir bezmaksas, savukārt biļetes uz izrādēm iespējams iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā, kā arī Latvijas Jaunā teātra institūta birojā, Miera ielā 39-2, darbdienās no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00. Festivāla centrs atrodas Vidzemes tirgū, Brīvības ielā 90, kur norisināsies meistarklases un citi satelītpasākumi.

Rūpējoties par citu apmeklētāju, mākslinieku un komandas drošību, festivālu klātienē varēs apmeklēt pieaugušie, tikai uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu (derīguma termiņš – 6 mēneši) un personu apliecinošu dokumentu, kā arī nepilngadīgie bērni vecumā līdz 12 gadiem. Atsevišķiem festivāla bezmaksas notikumiem būs iespējams sekot video tiešraidē Latvijas sabiedrisko mediju portālā.

Teātra kompānijas “600 HIGHWAYMEN” izrādes ir pieejamas arī bez Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Precīzāka informācija būs norādīta festivāla mājas lapas programmā pie konkrētā notikuma.

Festivāla vizuālajā identitātē izmantotas Māras Brašmanes fotogrāfijas no tirgus sērijām, kas uzņemtas Vidzemes tirgū un citviet Latvijā.

Partneri un atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Eiropas Savienības programma "Radošā Eiropa", LR Kultūras ministrija, ACT, “BE PART” (Art BEyond PARTicipation), Nordic-Baltic Mobility Programme, MID Atlantic Arts Foundation, Gētes institūts Latvijā, ASV vēstniecība Latvijā, Canada Council for the Arts, Somijas vēstniecība Latvijā, Moneo, Airos, "Dekorāciju darbnīca", Rīgas centrāltirgus, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Sporta pils dārzi, "Hanzas perons", Ģertrūdes teātris, "Noass", "Tu jau zini kur", "Latvijas Pasts", “Flag.lv”, “Valmiermuižas alus darītava”, kā arī LSM.lv, Satori, Latvijas Radio 3 "Klasika", "Riga This Week".

Papildu informācija: Elza Lāma, e-pasts: elza@theatre.lv, www.theatre.lv, www.homonovus.lv.

Galerijas