Šūberta un Pjacollas superhiti LNSO ziemas saulgriežu kamermūzikas koncertā

Šūberta un Pjacollas superhiti LNSO ziemas saulgriežu kamermūzikas koncertā

Atzīmējot pastāvēšanas piekto gadadienu, 21. decembrī plkst. 19.00, uz Lielās ģildes skatuves kāps LNSO klaviertrio – vijolnieks Indulis Cintiņš, čelliste Dace Zālīte un pianists Mārtiņš Zilberts.

Koncertā “Saulgrieži à la carte” būs iespējams baudīt divus klasiskās mūzikas superhitus – Latīņamerijas tango ritmiem piesātināto Argentīnas komponista Astora Pjacollas skaņdarbu “Četri gadalaiki” un klasiska klaviertrio skanējumu Franča Šūberta “Foreļkvintetā”. Būs arī jaundarbs – ambiciozā pašmāju komponista Platona Buravicka veltījums LNSO klaviertrio “Jauna rindkopa”.

Mārtiņš Zilberts par koncertu: ”Mūsu trio piektās dzimšanas dienas programmu vēlējāmies īpašu un nedaudz atšķirīgu gan muzikālā satura, gan stilistikas un noskaņas ziņā. Jaundarbs atskaņotājiem vienmēr ir satraucošs notikums, ļoti liels prieks par komponista Platona Buravicka dāvanu mums! Tāpat esam priecīgi kopā ieskatīties tango meistara Astora Pjacollas mūzikas pasaulē, kas iepriekš iepazīta citos radošos projektos. Savukārt Šūberta kvintets ir īpašs skaņdarbs kamermūzikas vēsturē, un tā atskaņojumā mūsu trio pievienosies divi lieliski LNSO mūziķi – altu grupas koncertmeistara vietnieks Pēteris Trasuns un pirmais kontrabasists Oskars Bokanovs. Esam priecīgi kopā ar viņiem un klausītājiem šajos saulgriežos svinēt mūzikas mīlestības svētkus.”

Franča Šūberta “Foreļkvintetā” izmantota populārā dziesma “Forele”, ko Šūberts komponēja 20 gadu vecumā. Šūberta draugs Anselms Hitenbrenners esot mēdzis stāstīt, ka dziesma uzrakstīta viņa acu priekšā komponista iemīļotajā krodziņā “Melnais kaķis” pēc pāris pudeļu Ungārijas sarkanvīna iztukšošanas. Patiesībā  Šūbertam palaikam paticis atstāt iespaidu uz draugiem, bet dziesmu uzmetumi tapuši krietni agrāk. Kvintets, kura ceturtajā daļā dziesma “Forele” izmantota kā variāciju tēma, komponēts, visticamāk, ceļojuma laikā pa Augšaustriju 1819. gada vasarā, kad Šūbertam bija 22 gadi. Idejas autors bija amatierčellists Silvestrs Paumgartners, – tieši viņš ieteicis gan neparasto sastāvu (klavierkvartets un kontrabass), gan arī “Foreles” melodijas iekļaušanu kvintetā. Šūberts dzīves laikā bija gana populārs Vīnē, taču viņa talanta īsto apmēru cilvēki atzina un pelnīto milzu slavu Šūberts guva tikai pēc nāves, kaut viņa mūziku savulaik atzinīgi novērtējis pats Bēthovens.

Tango ritmus koncerta klausītājiem piedāvās Astora Pjacollas cikls “Četri gadalaiki Buenosairesā” – to spēlēs LNSO klaviertrio mūziķi, kas regulāri spēlē milongu vakaros un labi jūtas šajā mūzikā. Astors Pjacolla ir Argentīnā dzimis tango mūzikas komponists un bandoneona (akordeona radinieks) virtuozs. Pjacolla visu savu dzīvi veltījis tango mūzikai, kopā ar domubiedriem radot apvērsumu šajā žanrā. Ticis radīts tā sauktais jaunais tango, kurā tradicionālais tango apvienots ar džeza un klasiskās mūzikas elementiem.

Viens no atraktīvākajiem un interesantākajiem jaunās paaudzes latviešu komponistiem Platons Buravickis LNSO klaviertrio sarakstījis skaņdarbu “Jauna rindkopa”, lai atklātu un parādītu šī sastāva virtuozitāti un emociju bagātību. Darbs stāsta par industrializācijas laikmeta problēmām – cilvēku un viņa ikdienu, cilvēka kaislībām, emocijām un visu glābjošo garīgumu, kas palīdz cilvēkam izdzīvot un atrast sevī spēkus katru dienu iesākt jaunu savas dzīves rindkopu.

Platons Buravickis mācijies kompozīciju pie Pētera Vaska un absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, kur studēja pie Selgas Mences. Buravickis raksta mūziku plašā žanriskā un stilistiskā amplitūdā, arī kinomūziku – viņš sacerēja oriģinālmūziku ikoniskās mēmās filmas Safety Last izrādīšanai, kad LNSO bija kā šīs filmas tapieris. Buravicka mūzika bieži dzirdams tādos festivālos kā “Skaņu mežs”, Survival Kit 5, “Arēna” u. c.

Līdztekus orķestra koncertiem LNSO katru gadu rīko vairākus kamermūzikas koncertus, kas raisa arvien lielāku publikas interesi. Muzicēšana kamermūzikas sastāvos ir ārkārtīgi nozīmīga simfoniskās mūzikas izpildīšanā, jo tā veicina mūziķu saspēles intensitāti un liek vērīgāk ieklausīties citam citā. LNSO ir pulcējis daudzas izcilas personības, kas savu talantu parāda arī solistu un kamermūziķu ampluā. LNSO pastāvīgo kamerasambļu sarakstā ir stīgu kvartets “3+1”, čellu grupas oktets “LNSO čellu Dream Team”, LNSO stīgu kvartets un LNSO klaviertrio.

Biļetes uz koncertu “Saulgrieži à la carte” var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un mājaslapā bilesuparadize.lv.

Sīkāka informācija – www.lnso.lv un 67224850.