Tautas lietišķās mākslas studiju izstāde “Krāsu spēles”

Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē, Jaunielā 29A, no 16. jūnija līdz 24. jūlijam būs skatāma tautas lietišķās mākslas studiju izstāde “Krāsu spēles”, kas tapusi, izstādes māksliniecei Aijai Krūmiņai iedvesmojoties no šī gada starptautiskā folkloras festivāla “Baltica” tēmas – “Spēle”, un ir veltījums ikvienam festivāla dalībniekam, tautas tradīciju kopējam, kam ir interese par tradicionālo kultūru un tautas lietišķo mākslu.

Izstādes apskates laiks nav izvēlēts nejauši, jo ekspozīcija apmeklētājiem tiek nodota vērtējumam īsi pirms latviešu vasaras saulgriežu svētkiem, kad daba ir sasniegusi savu pilnbriedu un mūs priecē krāsu spēles pļavās, mežos, māju sētās un tieši no dabas tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki smēlušies iedvesmu saviem radošajiem darbiem. Ieeja bez maksas.

Izstādes ekspozīciju veido 12 tautas lietišķās mākslas studijas, kas darbojas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” paspārnē pārstāvot sešas tautas lietišķās mākslas nozares – tekstilu, pinumus, rokdarbus, kokapstrādi, ādas māksliniecisko apstrādi un rotu darināšanu. Studiju pārstāv lietišķās mākslas meistari un tautas daiļamata meistari, kuru zināšanas ir nenovērtējamas un spējas iedvesmojošas, tādēļ tautas lietišķās mākslas studiju vadītāji pulcē ap sevi dalībniekus, kuri ir visdažādāko vecumu un profesiju pārstāvji, realizējot savas radošās idejas, kā arī saglabājot Latvijas nemateriālo kultūras mantojumu.

Izstādē piedalās tautas lietišķās mākslas studija “Rota”, “Plastika”, “Cilnis”, “Vasa”, “Kalvis”, “Gundega”, “Cēre”, “Valdziņš”, “Rīdze”, “Draudzība”, “Bārbele” un “Dzīne”.

“Ir pats gada viducis. Viena no pirmajām bērnības laika mīklām skan: “Abi gali balti, vidus zaļš.” Baltie gali mieram un rimtam darbam, bet vidus mirdz kā mozaīka, kuru jāsteidz izbaudīt. Saule ir zenītā un lietus mākoņi met varavīksnes lokus. Mūsu Latvija atmirdz visās krāsās, kuras spēlējas pļavu ziedos, ūdeņu atspulgos un krāšņos saulrietos. Daba griež lielo auglības deju.

Skaļāk atskan bērnu balsis rotaļās, brašāk skan vīru dziesmas un raitāk rit sievu sarunas. Mēs kāri uzsūcam šo vasaras bagātību, lai pietiktu radīšanas spēka visam gadam, tad varam savos darbos ieadīt, ieaust un ieveidot gan dabas krāšņumu, gan mainīgo debess jumu, gan ūdeņu mirdzumu. Meistaru redzīgās acis Latvijas skaistumu noglabā sirdīs un čaklās rokas darina darbus, kas pēc tam priecē ikvienu izstādes apmeklētāju un interesentu,” ar savām sajutām par izstādi un darbu radīšanu dalās izstādes māksliniece un tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” vadītāja Aija Krūmiņa.

Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.

Informāciju sagatavoja: Evija Spresle, RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” direktores vietniece radošajā darbā, e-pasts: evija.spresle@riga.lv