„Telefona piedzīvojumi 19. un 20. gadsimta Rīgā” – programma Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Svētdien, 24. februārī, plkst. 14.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina ikvienu interesentu uz īpašu tematisku programmu “Telefona piedzīvojumi 19. un 20. gadsimta Rīgā”, kas notiks Senioru dienas ietvaros.

Muzeja viesis būs telefonu kolekcionārs, telekomunikāciju inženieris, Zviedrijas Telefonu kolekcionāru biedrības (Sveriges Telehistoriska SamlarFörening, STSF) biedrs, Dr.Sc.ing. Valdis Hofmarks, kas Kolonnu zālē stāstīs un demonstrēs lekcijā “Telefona piedzīvojumi senajā Rīgā. Par telefoniem un to lietošanas pirmsākumiem Rīgā”.

Plkst. 14.00 Senioru dienas dalībnieki un visi interesenti pulcēsies Kolonnu zālē, lai piedalītos Valda Hofmarka lekcijā “Telefona piedzīvojumi senajā Rīgā. Par telefoniem un to lietošanas pirmsākumiem Rīgā”. Valda Hofmarka lekcijas galvenā tēma būs viņa pētījums par telefona lietošanu 19. gadsimta Rīgā. Pētījuma pamats ir Hofmarka kunga privātā telefonu kolekcija, kura veidota 38 gadu laikā. Tajā ietilpst aptuveni 140 telefona aparāti, kā arī fotogrāfijas, kas vizuāli apliecina telefona lietošanas realitāti Latvijā un tehniskā literatūra, kurā aprakstīta telefonijas nozarē lietotā tehnika.  Valdis Hofmarks stāsta: “19. gadsimta otrajā pusē industriālā revolūcija Rīgā sākās vienlaicīgi ar līdzīgiem procesiem Eiropā. Tas attiecas arī uz telefona attīstību. Šajā laikā vairāki turīgi tirgoņi un uzņēmēji veicināja jaunu tehnisko atklājumu ienākšanu rīdzinieku sadzīvē. Pirmā iespēja vēstules aizstāt ar zvanu parādījās deviņpadsmitā gadsimta beigās. Tolaik gan telefons bija ne vien ļoti ekskluzīvs, bet arī sarežģīts lietošanai. Pēc telefona patentēšanas 1876. gadā, jau 1877. gada beigās šis izgudrojums tika plaši demonstrēts gan Berlīnē, gan Stokholmā, gan Rīgā. Tā laika avīzē rakstīts, ka telefoni Rīgā pat tikuši izgatavoti. Piecus gadus vēlāk, gandrīz vienlaicīgi ar Eiropas lielākajām pilsētām, Rīgā darbu uzsāka telefona centrāle”.

Rīgā pirmo reizi telefona sakarus izmēģināja 1877. gadā, bet pirmo telefona centrāli ar 53 abonentiem ekspluatācijā nodeva 1882. gadā. Lekcijas noslēgumā, tās dalībnieki tiks aicināti doties muzeja ekspozīcijā, lai Valda Hofmarka vadībā aplūkotu un izzinātu informāciju par tur redzamajiem telefona aparātiem no muzeja telefonu plašās kolekcijas. Muzejā eksponēti vairāki vēsturiski nozīmīgi telefona aparāti, piemēram, 1910. gadā Vācijas firmā “Mix & Genest” ražotais telefons, 1930. gados Rīgā lietotie telefoni, kā arī Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ražotais telefons ar naudas iekasētāju. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā ir vairāk kā 50 dažādi telefoni, aptverot laika posmu no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām, 21. gadsimtam.

Valda Hofmarka stāstījums klausītājus izglīto un ieintriģē, viņa plašās zināšanas un sulīgais stāstījums atspoguļo gan laikmeta ainas, gan cilvēku paradumus un iespējas, ko pavēra jaunās tehnoloģijas. Piemēram, Valdis Hofmarks tikšanās reizē muzeja Kolonnu zālē stāstīs par faktu, ka 1877. gada nogalē ne tikai daudzās Vācijas un Zviedrijas pilsētās, bet arī Rīgā un Liepājā notika daudzi pasākumi, kas saistīti ar telefona ienākšanu sadzīvē, bet pats skaļākais notikums, saistībā ar telefona pirmajiem soļiem Rīgā, notika 1877. gada 16. novembrī, kad telefons tika demonstrēts plašākai publikai ar preses piesaisti. Kā tas notika, kā šo notikumu atspoguļoja avīze “Rigasche Zeitung” – arī par to uzzinās pasākuma apmeklētāji.

Senioru dienas apmeklētājiem būs iespēja arī aplūkot visu pastāvīgo ekspozīciju, gan muzejā pašlaik aplūkojamo Latvijas valsts simtgadei veltīto izstādi “Kur gūšu Latvijas spēku?” (A.Brigadere), kā arī izstādes “Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads”, “1920.-1930. gadu kalendāri no muzeja kolekcijas”, “Doma muzejs Rīgā – templis zinātnei un mākslai, “Reformācijai 500: Piemiņas medaļas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijā”, “Sudraba kauss „21. gadsimta Renesanse”.

Programmas apmeklētājiem – pensijas gadus sasniegušajiem senioriem, īpaši draudzīgā ieejas maksa: EUR 1,50. Plašāka informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv   

Anotācija pievienotajam publicitātes attēlam: Galda telefona aparāts. Rīga, Pasta, telegrāfa un telefona departamenta Virsvaldes galvenās darbnīcas, 1925. - 1928.gads. No Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja (RVKM)  krājuma

Informāciju sagatavoja: Ingrīda Lukašēviča, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: lukasevica@rigamuz.lv