Foto

VEF Kultūras pils TDA “Rotaļa” publicējusi unikālu foto sesiju

VEF Kultūras pils Tautas deju ansamblis (TDA) “Rotaļa” kopā ar kolektīva māksliniecisko vadītāju Diānu Gavari un fotogrāfu Jāni Romanovski, plašāk pazīstams ar savu interneta lapu www.Gribuvasaru.lv, radījuši unikālu foto sesiju smilšu karjerā “Gediņi”, izmantojot spoguļus. Lūkojoties pēc kā neparasta un ne tik tradicionāla, šajos trauksmainajos laikos radītās bildes atspoguļo “Rotaļas” būtību un vīziju nākotnei.  

Kā stāsta TDA “Rotaļa” mākslinieciskā vadītāja Diāna, viņa jau kādu laiku ir vēlējusies noorganizēt ansamblim foto sesiju. Šī vasara beidzot bijusi brīvāka, lai kārtīgi izplānotu un to realizētu. “Galvenais motivācijas avots ir TDA “Rotaļa” gaidāmā 75 gadu jubileja, kuru tā vien gribētos atzīmēt visu sezonu, kulminācijā atstājot koncertu divās daļās – ar jauniestudējumu pirmajā, bet svinīgi izdejotu īpašu “Rotaļas” repertuāru otrajā,” stāsta Diāna. 

Arī fotogrāfs Jānis Romanovskis šīs vasaras foto sesijā ir notvēris ne tikai skaistas bildes, bet arī spilgtas kolektīva emocijas, kas nepametīs kādu laiku.  ”Mans foto sesijas mērķis bija noķert attēlos dejotāju dažādos dvēseles stāvokļus. Un deju ansambli ar nosaukumu "Rotaļa" nemaz citādi nevarēju iedomāties fotografēt, kā rotaļājoties caur atspulgiem un miglu, mazliet ieskatoties acīs dziļāk nekā ierasts. Un pats lielākais izaicinājums – fotografēt dejotājus bez dejošanas, kas varbūt vairāk ir raksturīgs šim laikam, kad cilvēki ilgojas viens otram pieskarties un atlicis visu parādīt ar skatienu vien. Viss process notika ļoti viegli un brīvi, man atlika vien pievienot savu redzējumu “Rotaļas” ideju idejām, jo visi iesaistītie jūt un elpo radošā vidē un domāju – to var arī redzēt,” pēc foto sesijas fotogrāfs dalās savos iespaidos. 

Mākslinieciskā vadītāja, uzrunājot TDA “Rotaļa” dejotājus ar šo ideju par fotografēšanos, apstiprinošo atbildi ilgi negaidīja. “Izveidojām Rotaļnieku darba grupu, izskatījām fotogrāfu iespējas, uzrunājām Jāni Romanovski un ķērāmies pie darba. Radošais process noritēja raiti, katram radās domas un idejas, sapratām, ka nepieciešama neitrāla vide, lai izceltu Rotaļnieku un neko citu, vērsāmies pie cilvēkiem, kas mums var palīdzēt,” tā par procesu stāsta vadītāja. Foto sesijas mērķis bijis pierādīt, ka ikkatrs dejotājs ir personība, spilgta dzirkstele kolektīvajā ugunskurā, ka viņš nav vienaldzīgs dejas raksta zīmētājs, bet deg, mīl, iekāro. Sasilda šo skatuvi un šo zāli.

““Mana daļa ir zaļa” ir šīs 75. dzimšanas dienas sauklis, nosaukums, domu grauds, uzmundrinājums un arī iedvesma. Ko tas nozīmē? Tā ir īpašā mūsu daļa, ko zina un saprot Rotaļnieks. Tā ir gan daļa, ko redzam tikai mēs, gan daļa, ko redz skatītājs no malas. Jautājums, vai šīs daļas sakrīt un ir līdzīgas? Gadās arī, ka nesakrīt. Ir brīži, kad redzam sevi, kādi gribētu būt, uz ko tiecamies, vai arī kādi esam patiesībā. Patiesība un īstums, šķiet, ir vissvarīgākās mūsu izvēles. Zaļš ir jauneklīgums, rotaļīgums, kas tautas deju ansambļa dejotājiem netrūkst. Zaļš ir arī atšķirīgs un sava ceļa gājējs,” uzsvēra TDA “Rotaļa” mākslinieciskā vadītāja Diāna Gavare. 

Tautas deju ansamblis "Rotaļa" ir dibināts 1946. gadā. Jau no pašiem pirmsākumiem "Rotaļa" ir bijusi Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEF) kultūras nama deju kolektīvs, bet 1963. gadā kolektīvam piešķirts tautas deju ansambļa goda nosaukums. Savu vārdu "Rotaļa" ieguva pēc tāda paša nosaukuma dejas, kuras horeogrāfe bija pirmā "Rotaļas" mākslinieciskā vadītāja Ludmila Krūmiņa. Jau kopš dibināšanas TDA Rotaļa veidoja īpašu, raksturīgu latviešu dejas stilu un, turpinot deju jaunradi, kļuva par vienu no mākslinieciski interesantākajiem un tehniski spēcīgākajiem deju ansambļiem Latvijā. TDA Rotaļa Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku deju ansambļu fināla skatēs vairakkārt ir ieguvusi pirmo vietu. Ansambļa dejotāji nekad nav baidījušies mesties jaunos izaicinājumos, tomēr vienmēr pūrā glabā arī tautas deju klasiku.    

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit