Foto

Rīgā pieminēs 1941. gada deportāciju 80. gadadienu

Šī gada 14. jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Pieminot upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 deportēto cilvēku vārdu tiešsaistes lasījumā ar nosaukumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Piemiņas tiešsaistes lasījumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas.

Lasījumus plkst. 10.55 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, ko pārraidīs Latvijas Televīzijas 1. programmā (LTV1) un Latvijas Radio 1. programmā (LR1).

Rīgas izvesto iedzīvotāju vārdu lasījumi tiks straumēti no vairākām vietām, un kopumā tiks nolasīti 5000 deportēto cilvēku vārdi. Lasījumus uzsāks šīs kopīgās piemiņas akcijas idejas autore Sandra Kalniete, piedalīsies arī Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, ap 20 pašvaldības deputāti un citi sabiedrībā zināmi cilvēki. Atgādinot par šodienas paaudzes pienākumu neaizmirst šos izsūtītos cilvēkus, kopumā tiešsaistes lasījumos iesaistīsies plaša iedzīvotāju daļa - gan no represēto biedrībām, gan jaunieši no Rīgas skolām un jaunsardzes.

14. jūnijā plkst. 19.00 tiešraidē no Rīgas Doma arī Orķestris “Rīga” koncertā “Pia memoria” pieminēs pirms astoņdesmit gadiem patvaļīgi deportētos Latvijas iedzīvotājus un viņu dzimtu likteņus. Koncerts būs skatāms bez maksas orķestra kontos Youtube un Facebook vietnēs un klausāms Latvijas Radio 3.

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no deportēto cilvēku vārdu tiešsaistes lasījumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī lasījumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu iesaistīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14. jūnija upuriem, kā arī ar latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

Deportēto cilvēku vārdu tiešsaistes lasījumu idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja tiešsaistes lasījumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”

14. jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

14. jūnija piemiņas lasījumu rīkotāji aicina ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskos nosacījumus, nepulcēties un skatīties tiešraides vietnēs LSM.lv un LNB.lv

Deportēto cilvēku vārdu tiešsaistes lasījumus Rīgas pašvaldībā rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Piemiņas tiešsaistes lasījumus “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

#aizvestie; #izsutitie; #14junijadeportacijas