Foto

Par godu jubilejai TDA “Teiksma” aicina uz jaunu deju uzvedumu “Trejdeviņas spēles”

Kā rodas deja? Uz šo jautājumu ar spēlēšanos, ālēšanos, prieku, dzīvo mūziku un meistarīgu dejotprasmi 75 gadu jubilejas uzvedumā “Trejdeviņas spēles” atbildēs tautas deju ansamblis “Teiksma”. Uzvedums skatītājus priecēs 10. decembrī  plkst. 18.00 Ķīpsalas hallē. Radošā komanda – horeogrāfs Jānis Ērglis, režisors ­Reinis Suhanovs un komponists Juris Vaivods.

Vērienīgajā uzvedumā “Trejdeviņas spēles”, kas ir veidots arī kā veltījums Deju svētku 75. jubilejai, dalībnieki izspēlēs un izdejos stāstu par to, kur rodamas saknes skatuviskajai dejai. Vai ikdienišķās ainās par ābolu lasīšanu dārzā vai rāšanos ar mazo negantnieku, kurš izmanīgi nočiepis kādus jēpīšus, var jau saskatīt iezīmes etnogrāfiskajam “Pirkstiņdancim”? Izrādās – var! Šādas un vēl daudzas citas sadzīviskas situācijas “Teiksmas” mākslinieciskajam vadītājam un horeogrāfam Jānim Ērglim 60. jubilejas gadā kalpojušas par iedvesmas avotu, radot jaunu horeogrāfisko materiālu trejdeviņām deju spēlēm uzvedumā.

“Deju tapšanas process ir piepildīts ar asprātībām un amizēšanos, un mēs atkal varam justies kā bērni – dejot un spēlēties vienlaikus,” tā par uzvedumu smejot saka paši teiksmieši. Par to gādā arī režisors Reinis Suhanovs, ar kuru “Teiksmas” saimei veiksmīga sadarbība izveidojās kopš 70 gadu jubilejas izrādes. Šoreiz, strādājot pie uzveduma teatrālās puses, režisors dejotājiem uzlicis jaunu izaicinājumu – izspēlēt teatrālas etīdes un aiznest stāstu līdz skatītāju rindām ar nepierastiem mākslinieciskiem līdzekļiem. 

Par uzveduma muzikālo pusi gādās komponists Juris Vaivods, kurš radījis vēl nedzirdētas aranžijas pazīstamām tautas melodijām un sacerējis jaunus skaņdarbus.  “Trejdeviņās spēlēs” tos izspēlēs pazīstamie mūziķi Kristīne Kārkle-Kalniņa (vijole), Edgars Kārklis (dūdas, akordeons), Mārtiņš Linde (sitamie instrumenti), Ilze Grunte (akustiskā ģitāra, mandolīna), Pēteris Liepiņš (basģitāra), Andis Klučnieks (flautas, stabules) un Latvīte Cirse (kokle). 

“Teiksmā” allaž lielā cieņā ir bijusi sižetiskā deja. Ne velti ansamblis tiek dēvēts par deju laboratoriju – šeit eksperimentē gan ar zināmo, gan ievieš jaunas idejas. Uz deju uzvedumu teiksmieši aicina skatītājus ierasties savlaikus, jo dejotāji izpaudīsies ne tikai uz skatuves, bet arī pirms koncerta, – būs dažādi interaktīvi un asprātīgi pārsteigumi.

Uzvedumā piedalīsies visu paaudžu “Teiksmas” dejotāji – TDA “Teiksma”, vidējās paaudzes deju kolektīvi “Teiksma” un “DeTeiksma”, “Teiksmas” studija un bērnu deju ansamblis “Teiksmiņa”.

Uzvedumu rīko “BT 1 Music”.

Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Koncertorganizācija "Ave Sol” un Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā, internetā un Ķīpsalas hallē. Biļešu cenas: 12–20 EUR. Ieeja pusotru stundu pirms koncerta. Uzvedums notiek bez starpbrīža. Papildu informācija par biļetēm: 67067500 vai e-pastu: music@bt1.lv 


Par TDA “Teiksma”

Tautas deju ansamblis “Teiksma” dibināts 1946. gadā kā “Rīgas Vagonu rūpnīcas” pašdarbības deju kolektīvs. Sākotnēji tā bija entuziastu grupa, kas meklēja iespēju rādīt un mācīt studentiem un strādājošajiem latviešu folkloras tradīcijas, etnogrāfiskās dejas un to skatuviskās apdares. Jau kopš kolektīva dibināšanas “Teiksmas” pamatvērtība ir tradīcijas un dejotāji tās bagātīgi piekopj, vienlaikus nebaidoties ieviest arī jaunas.

Spilgtie, izteiksmīgie un nacionāli savdabīgie ansambļa iestudējumi snieguši plašu priekšstatu par dejas mākslas daudzveidību mūsu zemē. Līdz ar Jāņa Ērgļa kā mākslinieciskā vadītāja un horeogrāfa ienākšanu kolektīvā “Teiksma” joprojām būs tā vieta, kur dzims jaunas skatuviskās dejas un horeogrāfiskie uzvedumi, kas turpmāk veidos republikas pašdarbības deju kolektīvu un nākamo Latvijas Vispārējo Deju svētku pamatrepertuāru.

Papildu informācija: Karlīna Dārta Zīle TDA “Teiksma” pārstāve. E-pasts: tdateiksma@gmail.com 

facebook.com/tdateiksma

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit