Foto

Sandras Dzilnas darbu izstāde “Mirkļa seja”

Līdz 25. maijam Amatu ielas 3. nama skatlogos skatāma RKTMC “Mazā Ģilde” Tautas tēlotājas mākslas studijas “Ģilde” dalībnieces Sandras Dzilnas personālizstāde “Mirkļa seja”.

Māksliniece savu dzīvi lielākoties ir veltījusi pedagoģijai, līdz saprata, ka vēlas gleznot pati. Pirmais impulss radās ziemā, slēpojot uz Ķīšezera ledus  un vērojot dabas pilnīgumu. Sandra Dzilna savos darbos izmanto pasteļu tehniku - vieglu un ātru, kas arī piemērota mākslinieciskam procesam dabā ziemas laikā. Savukārt “Papīrliešanas simpozija” atskaites izstāde Botāniskajā dārzā atklāja šī dārza pateicīgo vidi iedvesmai un gleznošanai. Turpmāk māksliniece pārvietojās ar pasteļkasti it visur.  Jau studējot LMA tekstilmākslas nodaļā, māksliniece aizrāvās ar nosacītiem tēliem un to simboliem tekstilā un grafikās. Domājams autores daiļrade varētu turpināt ceļu no reālām dabas studijām uz abstraktām kompozīcijām.

Sandras Dzilnas profesionālā darbība saistās ar pedagoģiju Rīgas Amatniecības vidusskolā (1993.-2010.) un TJN Annas2 (1996. līdz šim brīdim). Māksliniece studējusi LMA tekstilmākslas nodaļā (1986.-1992. un maģistrantūrā 2011-2013.) Kopš 2018. gada Sandra Dzilna ir RKTMC “Mazās Ģilde Tautas tēlotājas mākslas studijas “Ģilde” dalībniece, apgūstot gleznošanu pie Ausmas Danemanes un šobrīd pie Gustava Filipsona.

Māksliniece kopš 1991. gada ir piedalījusies daudzās izstādēs un simpozijos Rīgā, Valmierā, Zvārtavā, Līgatnē, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā (Daugavpils), ka arī Nidā (Lietuva).

TTMS „Ģilde” savu darbību sākusi pirms teju 70 gadiem. Tās dalībnieki ir dažāda vecuma, profesiju un uzskatu amatiermākslinieki. Nodarbībās tiek gleznota klusā daba, portreti, ainavas vai figurālas kompozīcijas, visbiežāk eļļas glezniecības tehnikā. Daži labprāt strādā arī ar pasteli vai akvareļtehnikā. Galvenā tendence ir reālisms, tuvināšanās profesionālai glezniecībai. Dažu autoru darbos parādās arī naivismam raksturīgas iezīmes, bet jaunākās paaudzes dalībnieki ir drosmīgāki un glezno arī mūsdienīgā, ekspresīvā stilā un nebaidās eksperimentēt. Studijas dalībnieki rīko ne tikai savas personālizstādes, bet piedalās arī studijas, Rīgas pilsētas un republikas izstādēs. Izstādes notikušas ne vien Rīgā, bet arī Jūrmalā, Lielvārdē, Carnikavā un citās pilsētās.

Pavasarī - aprīlī un maijā - visā Latvijā notiek jau par tradīciju kļuvušās Mākslas dienas. Mākslas Dienu izstādēs piedalās arī studijas Ģilde” dalībnieki, ar saviem darbiem vienmēr iegūstot atzinību. Studijas kolektīvs, neskatoties uz to, ka dalībnieku sastāvs ir mainīgs, ir ļoti saliedēts un draudzīgs, ar prieku pieņem savā pulkā jaunus dalībniekus un neaizmirst arī studijas veterānus. Studijas kolektīva saliedēšanā un radošās atmosfēras uzturēšanā lielu darbu ieguldījuši studijas vadītāji- profesionāli mākslinieki un izcilas radošas personības- Jānis Liepiņš, Hiliels Komrass, Eduards Jurķelis, Kurts Fridrihsons, Aleksandrs Zviedris, Andrejs Ģērmanis un Juris Ģērmanis. No 1986. gada līdz 2020. gada rudenim studijas “Ģilde” vadītāja bija gleznotāja Ausma Danemane. Studiju šobrīd vada Gustavs Filipsons.

Izstādi “Mirkļa seja” organizē RKTMC “Mazā Ģilde” ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.