Linu dvielis ar tamborētu mežģīni

Publicitātes attēls

Pirmajā adventē Rīgas Latviešu biedrībā atklās izstādi "Goda dvieļa stāsts"

Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar biedrību “Mans tautastērps” aicina uz izstādi “Goda dvieļa stāsts”. Izstādes atklāšana 1. decembrī plkst. 11.00. 

Izstāde būs apskatāma līdz 2025. gada 6. janvārim, savukārt 9. decembrī un 16. decembrī plkst. 18:00 aicinām uz mežģīņtamborēšanas un stāstu vakariem. Izstādē būs apskatāmi Folkloras komisijai dāvinātie dvieļi, dzimtās mantotie dvieļi un arī jaunradīti – katrs ar savu stāstu.

Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar biedrību “Mans tautastērps” 2023. gadā aizsāka iniciatīvu “Goda dvieļa stāsts”, apzinot senos goda dvieļus, to darināšanu un lietošanu ikdienā, kā arī tā lomu rituālos, īpaši kāzu rituālos un Dvieļu dejā, kuru mums palīdz atdzīvināt Folkloras komisijas danču un muzikantu kopiena “Rīgas Danči”.

Dvielis mūsdienās ir ikdienas sadzīves priekšmets, bet agrāk tas ir bijis gan mājas rota – grezni darināts stāvējis mājās goda vietā, gan bijis klātesošs ģimenes godos. Katram dvielim ir stāsts – kāds to ir darinājis, rotājis, lietojis, glabājis. Tas arī ir Goda dvieļa stāsts. Kamēr ikdienas dvieļi darīja savu darbu un tika nolietoti līdz pēdējai šķiedriņai, goda dvieļus taupīja un nodeva tālāk nākamajām paaudzēm.

Goda dvielis kalpoja kā mājas rota, piemiņa, veltījums, arī saimnieces, sievas, meitas meistarības un prasmes demonstrējums. Pavasarī aicinājām visus Goda dvieļu talkā - apzināt savu mantojumu, ielūkoties, skapjos, lādēs, šķūnīšos, izpurināt Goda dvieli un rast tam stāstu!

Biedrība “Mans tautastērps” un lietišķās mākslas studija "Sauldare" savukārt aicināja pievienoties dvieļu mežģīnu tamborēšanā, atdarinot senās mežģīnes un radot jaunus dvieļus. Mežģīnes pārtapa biedrības kalendārā un rokdarbniecēm domātās kartītēs ar rakstu paraugiem.

Joprojām visus aicinām piedalīties Goda dvieļu talkā, lai senie dvieļi neput atvilktnēs, bet tiek celti saulītē: https://ej.uz/GodaDvielis un sekojiet līdzi “Goda dvieļa stāsta” Facebook lapai.

Jo tradīcijai tikai tad ir nozīme, ja tā ir dzīva!