Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Kultūras centrs “Iļģuciems” aicina piedalīties Tautas lietišķās mākslas studijas “Irbi” vadītājas Baibas Pilānes virtuālajā meistarklasē spundiņraksta cimda valnīša adīšanā.
Video meistarklase ir pieejama Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības YouTube kontā.
Video meistarklasē studijas vadītāja praktiski parāda cimda valnīša adīšanas procesu – valdziņu uzmešanu, atsevišķo motīvu joslu adīšanu un savienošanu. Lai praktiski varētu darboties kopā ar studijas vadītāju, vajadzēs smalkas apļa adāmadatas, dažus kontrastainu krāsu vilnas dzijas kamolīšus, kā arī valdziņu marķierus. Meistarklase paredzēta adītājām ar priekšzināšanām.
Spundiņraksts, (senos laikos saukts pinuma, jeb savītais raksts) mūsdienu adītājām vairāk pazīstams ar svešvārdu Entrelac, ir specifiska adīšanas tehnika, kas sastāv no atsevišķiem, it kā savstarpēji sapītiem kvadrātiņiem. Šādi cimdu valnīši savulaik adīti dažādos Latvijas novados. Ja cimdu iesāksiet ar košu un dzīvespriecīgu spundiņraksta valnīti, tad sekojošā delnas daļa varētu būt adīta vienkāršā fona rakstā.
TLMS “Irbi” apvienojušās dalībnieces, kuru vaļasprieks ir adīšana. Viena no iemīļotākajām tēmām ir latviešu etnogrāfiskie cimdi. Tiek izmantoti gan pašu atrastie, muzejos un vecos žurnālos savāktie materiāli, gan modernas dzijas, darbarīki un tehnoloģijas. Studijas pūrā ir gan smalki, tradicionālajos rakstos adīti, gan radošos eksperimentos tapuši cimdi.
Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Kultūras centra “Iļģuciems” Amatu namā darbojas septiņas tautas lietišķās mākslas studijas un tautas glezniecības studija, pārstāvot tādas amatu prasmes kā – aušana, adīšana, tamborēšana, pīšana, metālkalšana, keramika un gleznošana. Amatu nama mērķis ir saglabāt tautas amatus un popularizēt latviešu lietišķās un tradicionālās mākslas kultūru, sniegt iespēju Rīgas Kultūras centra “Iļģuciems” apmeklētājiem apskatīt Amatu nama studiju veikumu dažādās izstādēs un pasākumos, kā arī piedāvāt jebkuram interesentam kļūt par kādas studijas dalībnieku.
Papildu informācija: Agnija Kārkliņa, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Kultūras centra “Iļģuciems” projektu vadītāja. E-pasts: agnija.karklina@riga.lv