Foto

“AUZIŅŠ, ČUDARS & ARUTYUNYAN” pirmatskaņos Krista Auznieka jaundarbu

Jaunās mūzikas festivālā "Arēna" šogad pirmo reizi uzstāsies laikmetīgā džeza trio “Auziņš, Čudars & Arutyunyan”. 19. oktobrī plkst. 17.00 Rīgas Reformātu baznīcā viņi pirmatskaņos Krista Auznieka jaundarbu “Sirds katedrāle” elektriskajai ģitārai, saksofonam un perkusijām. 

“Sirds katedrāle” ir kompozīcija četrās daļās, ko komponists Krists Auznieks radījis, iedvesmojoties no lielu personību filozofiskajām idejām – Hermaņa Heses “Stikla pērlīšu spēles”, gan Raiņa un Aspazijas ideāliem, Martas Nusbaumas filozofiskās pārliecības un autora paša izjūtas un asociācijām.

Hermanis Hese savā 30-to gadu Magnum Opus “Stikla Pērlīšu Spēle” sintezē visu laiku mākslas un domas vienlaicīgumu to iemiesojot garīgā spēlē. Skaņdarba otrā daļa ir fantāzija un iedomas par nekad nenotikušu tikšanos starp trim literāriem milžiem – Hermaņa Heses, Aspazijas un Raiņa. Tāpat kā Heses ideālisms 30-to gadu populisma gaismā sevi remdēja par labu cilvēciskumam, arī Jāņa un Elzas ideālisms nespēja atrast māju sajūtu sevī pašā, bet vienmēr bija piesaistīts vietai. Trešā daļa ir veltījums filozofei Martai Nusbaumai, kura vienmēr spējusi atrast centrālu vietu emocijām un cilvēka trauslumam pa vidu fundamentāli ideālistiskai domai. Trio noslēdzas ar mūžīgi tīrajā kvintā kodēto ideālismu.

Laikmetīgā džeza trio “Auziņš – Čudars – Arutyunyan” savā instrumentālajā pieredzē tiecas veidot skaņu pasauli, kas stāv pāri žanriem, par pamatu izmantojot enerģiju, emocijas un iztēli rosinošas idejas un konceptus. Lai gan svarīgs trio daiļrades elements ir kolektīvā brīvā improvizācija, labi konstruētus rāmjus spontanitātei un rotaļīgai saspēlei grupas improvizācijās sniedz puišu interese par klasiskās mūzikas kompozīciju. Visi trīs, būdami pieredzējuši mūziķi džeza jomā lielu uzmanību pievērš skaņas radīšanai izmantojot nekonvencionālās tehnikas jeb extended techniques un elektronikas. Visi trīs, būdami latvieši, nāk no bagātas kormūzikas tradīcijas, tādējādi grupas daiļrade vienmēr saglabā melodiskumu un ir cieši saistīta ar cilvēka balsi.

ARĒNA ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto SAKLAUSI NĀKOTNI! ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. ARĒNA neapšaubāmi ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.

Jaunās mūzikas festivālu ARĒNA atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas festivālu mērķprogramma un Whirlpool Corporation.

Koncerta biļetes Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv

Antra Dreģe, festivāla ARĒNA direktore, www.arenafest.lv

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Pučka, arena@arenafest.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit