Festivāla “BILDES 2019” ietvaros atklāta izstāde “Pastkastītes”

Festivāla “BILDES 2019” ietvaros atklāta izstāde “Pastkastītes”

Tirdzniecības centrā “Spice Home” atklāta mūzikas un mākslas festivāla “BILDES 2019” radošo darbu izstāde “Pastkastītes”. Izstādē, ko rīko “BILŽU BIROJS”, apskatāmi 65 mākslas darbi, no kuriem lielākā daļa tapusi festivāla vasaras nometnes laikā Igates pilī.

Šogad nometnes laikā dalībnieki “mākslinieciskoja” visiem zināmu, ikdienā lietojamu objektu – pastkastītes. Īpašas pastkastītes izstādes veidošanai pēc mākslinieka Visvalda Asara skicēm radīja leģendārās rokgrupas “Huskvarn” līdera Normunda Štefenhagena uzņēmums “Urbix 2”. Ļaujoties fantāzijai, nometnes dalībnieki ar “Sadolin” krāsām un citiem materiāliem pauda savu pasaules skatījumu un sajūtas par lietām un parādībām ap mums un mūsos.

Izstādi ar uzrunu atklāja “Latvijas Pasta” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns: “Simboliski ir tas, ka izstāde notiek tieši šobrīd, kad notiek transformācija cilvēka izpratnē par vēstuli, to, vai mēs gribam rakstīt, vai mēs domājam, ko mēs rakstām. Saturs pastkastītei pats par sevi jau ir personalizēts, un man prieks, ka tagad arī pati pastkastīte ir personalizēta, jo tas piešķir vēl lielāku vērtību tam, ko mēs saņemam un izlasām.”

Pastkastīšu dizaina autors, mākslinieks Visvaldis Asaris par izstādi saka: “Ir Lietas,  kuras mēs saucam par vecām kā pasaule. Ir Lietas, kuras mēs esam atmetuši, piemirsuši un šodien vairs nelietojam, bet ir Lietas, kuras ir mūžīgas, spītējot šodienas racionālismam un ikdienas steigai. Zināmā mērā to varam attiecināt uz vēstuli un pastkastīti kā labākajiem mūžīgajiem draugiem. Vēstule gaida nokļūšanu konkrētā pastkastītē, un tā savukārt gaida iekrītam konkrēto vēstuli.

Izstādē eksponētajās pastkastītēs mēs jūtam šo mūžīgo dialogu. Katra “BILŽU” nometnē radītā  pastkastīte atspoguļo konkrētā radītāja sinerģisko strāvojumu vai dvēselisko spogulīti. Pastkastīte ir kā personīga vēstule, domāta arī mums visiem. Asprātīga vai ne visai, jautra vai pat skumja, krāsaina vai melnbalta, romantiska vai racionāla. Tādi ir izstādes pastkastīšu autoru poētiskie stāsti.”

Jau tradicionāli viens no izstādes iekārtotājiem, mākslinieciskajiem konsultantiem un arī dalībniekiem ir Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Metāla dizaina apakšnozares vadītājs, asociētais profesors Arvīds Endziņš. “Laikam, esam romantiķi, jo,  šķiet, nav pasaulē daudz valodu, kurās vienkāršas, pašsaprotamas lietas sauc mīļvārdā. Pastkastīte, ne pasta kaste. Varbūt, tāpēc, ka pasts ir viens no Valsts pamatakmeņiem un tā mums ir svarīga un mīļa. Māksliniekam ir jābūt gatavam strādāt ar visdažādākajiem materiāliem un virsmām, tomēr pastkastīte ir kas vairāk nekā balta lapa. Tai ir pašai savs stāsts, kas jārespektē. Lai mums izdodas saņemt tikai labas ziņas un mīļas, gaidītas vēstules,” visiem novēl mākslinieks.

Izstādes dalībnieki ir mūziķi, mākslinieki, dažādu radošu profesiju pārstāvji, kā arī viņu bērni. Šī gada izstādei pastkastītes apgleznojuši un pārveidojuši Armands Alksnis, Raimonds Bartaševičs, Āris un Sandra Ziemeļi, Juris Kaukulis, Mārtiņš Križevics, Jānis Vanadziņš, Arnis Veisbārdis, Varis Vētra, Ikars Ruņģis, Arvīds Plokšta, Inese Mailīte, Ināra Garklāva, Aleksejs Naumovs, Indra Puķe, Andra Rācenāja, Inga Pērkons, Velga Vītola, Ivonna Markelova u.c.

Izstāde būs apskatāma t/c “Spice Home” līdz 14. novembrim.

Festivāla “BILDES 2019”  ietvaros mūzikas klubā “Kaļķu vārti” 27. oktobrī izskanēs “BILŽU” MŪZIĶU un viņu BĒRNU koncerts, 30. oktobrī – DZIESMINIEKU koncerts, bet 31. oktobrī – JAUNO DZIESMINIEKU koncerts. VEF Kultūras pilī 4. novembrī notiks koncerts “JAUNĀS un “BILDĒS” sevi jau pieteikušās grupas kopprojektos ar “BILŽU” VETERĀNIEM un RADOŠĀM PERSONĪBĀM”. Savukārt 16. novembrī plkst. 12:00 notiks koncerts BĒRNIEM, bet 16. novembra vakarā plkst. 19:00 klausītāji tiek aicināti uz “BILŽU” VETERĀNU koncertu.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs un bilesuparadize.lv.

Izstādes veidošanas sadarbības partneri: “Sadolin”, “Urbix 2”, “Ezerkauliņi”, “Dona”, “Čili pica”, “Mājas Viesis” u.c.

Festivāla atbalstītāji un sadarbības partneri: Rīgas dome, “PATA TIMBER”, t/c “Spice Home”, “Kaļķu vārti”, “Parnass Presentreklam”, “Zemgus”, “Latvijas gāze”, “Latvijas Radio 2”, draugiem.lv, inbox.lv, Latvijas Universitāte, apriņķis.lv, kulturasvestis.lv,

muzikaspasaule.lv, “Privātā Dzīve”, “Rīga TV24”, “Pilsēta 24”, ZL.LV, “Chaula TV”, “1188”, “E-klase”, “E-Pulciņi” u.c.

Festivāla mājaslapa: www.bildes.lv
Festivāla profils Facebook: www.facebook.com/FestivalsBildes
Festivāla profils YouTube: https://www.youtube.com/user/Bildes2011

Galerijas