Izstāde "801 gadu vecā Tallina gadsimtu senās pastkartēs”

Izstāde "801 gadu vecā Tallina gadsimtu senās pastkartēs”

2020. gadā Tallina kaimiņvalsts galvaspilsētā Rīgā ar vēsturisku pastkaršu izstādi atzīmē savu 801. gadadienu kopš pirmās pieminēšanas.

2019. gadā apritēja 125 gadi kopš pirmās igauņu pastkartes. 1894. gadā Krievijas caristē (kurā Igaunija toreiz ietilpa) pastkaršu izgatavošanas un pārdošanas tiesības piešķīra ne tikai valsts iestādēm, bet arī privātuzņēmējiem, un tā paša gada jūnijā Tallinas grāmatu tirgotājs un izdevējs Ferdinands Vasermans (Ferdinand Wassermann) vietējās avīzēs sludināja, ka pārdod pastkartes ar Tallinas skatiem. No šī paša gada ir zināmas arī pastkartes ar Pērnavas un Tartu attēliem.

Tallinā, kas bija populāra kā vieta, kur pavadīt vasaru, pastkartes, kuras sākumā pārsvarā drukāja Zviedrijā vai Vācijā, uzreiz kļuva par ļoti iecienītu saziņas līdzekli gan vietējo iedzīvotāju, gan tūristu vidū. Pastkartes galvenokārt ražoja litogrāfijas tehnikā, kas ļāva drukāt krāsainus attēlus, bet ievērojami plašāka izplatība bija ar fototehniku pavairotajām skatu kartēm, kas pārdošanā nonāca 19.-20. gadsimta mijā. Ņemot vērā laikmeta sociālo un ekonomisko attīstību, ir dabiski, ka baltvāciešiem diezgan drīz, 20. gadsimta pirmajos gados, nopietnu konkurenci pastkaršu izdošanā sāka radīt igauņu izdevēji un fotogrāfi.

Gadsimta otrā gadu desmita sākumā Tallinas pastkaršu lielāko izdevēju vidū bija gan baltvācieši Rihards fon der Lejs (Richard von der Ley), Kluge un Strems (Kluge ja Ström), Ferdinands Vasermans, H. J. Leventāls (H. J. Lewinthal), gan arī igauņi Jakobs Plompū (Jakob Ploompuu) un Jāns Kristins (I. Christin). Viņu un laikabiedru kolēģu darbi radīja vecpilsētas skatu standarta izlasi, kas līdz šim laikam tiek reproducēta, lai iemūžinātu un nodotu tālāk Tallinas tūrisma identitāti.

Iepriekš minētie darbi ir atrodami arī Akadēmiskās Bibliotēkas (dibināta 1550. gadā) Baltijas nodaļas nacionālajā fotokrājumā, kur šobrīd uzskaitē ir 15 622 fotogrāfijas un pastkartes (no 1860.-2000. gada). 30 šī krājuma pastkartes Rīgas izstādē iepazīstina ar Tallinas slavenajām apskates vietām - Doma kalnu (Toompea), Garā Hermaņa un Resnās Margarētas torņus, Olevistes baznīcu, Viru vārtus, Kadriorga pili, Nacionālās operas Estonia ēku, Nāriņas (Russalka) pieminekli, u.c. vēsturiskām vietām. Savukārt izstādes fotogrāfija - Tallinas slavenais 15. gadsimta rātsnams – mūsu simbolisks sveiciens jaunākajam Rīgas rātsnamam!

Harijs Līvrands (Harry Liivrand), Igaunijas Akadēmiskās bibliotēkas izstāžu un zinātniskās komunikācijas vadītājs