Foto

Koncerts “Pauls Dambis un viņa kompozīcijas skola”

Komponistam Paulam Dambim 2021. gadā apritēja 85 gadi. Noslēdzot jubilejas gadu, 28. novembrī Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē notiks kamermūzikas koncerts “Pauls Dambis un viņa kompozīcijas skola”, kura pirmajā daļā skanēs meistara mācekļu – L. Amoliņa, S. Mences, I. Breģes mūzika, bet otrajā daļā – Paula Dambja skaņdarbi. Koncertā dalību ņems Sinfonieta Rīga stīgu kvartets, dziedātāja Ieva Parša un pianists Aldis Liepiņš.

Pauls Dambis plašai auditorijai zināms kā izcils kormūzikas komponists – ar viņa ciklu “Jūras dziesmas” saistās Imanta Kokara vadītā kamerkora “Ave Sol” slavas gājiens pasaules koncertzālēs un konkursos. Līdzās kormūzikai uz komponista rakstāmgalda vienmēr ir bijuši smalki niansēti kamermūzikas darbi. Ievas Paršas dziedājumā skanēs Paula Dambja cikls Trīs Imanta Ziedoņa un Paula Dambja variācijas, kas sacerēts 1973. gadā, savulaik bijis Maijas Krīgenas un Pētera Plakiža repertuārā – tās ir kolorītā spilgtas skaņu ainas “Nu zied ievas, ābelītes”, “Izaugu diža”, “Runā ļaudis”. Tāpat būs iespēja dzirdēt daļu no latviešu tautas dziesmu apdarēm balsij un klavierēm. Pēdējos gados meistara rokas sacerēti ir vairāki lielformas kamermūzikas opusi – vijoļsonāte, klavierdarbi, un no tiem būs iespējams dzirdēt jaunāko, jau Astoto stīgu kvartetu. Šis opuss ir sacerēts 2018. gadā un pirms trim gadiem izskanēja J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas LMT kamerzālē prof. Agnes Sprūdžas maģistrantu sniegumā. Tagad gaidāma Sinfonietta Rīga stīgu kvarteta interpretācija. Astotajam Paula Dambja stīgu kvartetam ir nosaukums “Tautasdziesmas gaita”.

Latvijas komponistu saimē ir vairāki atzari, kurus - kā varens ozols zarus – ir audzējis Jāzeps Vītols.  Līdzās Jānim Ivanovam un Ādolfam Skultem, daudzus gadus Latvijas Valsts konservatorijā kompozīciju pasniedza Vītola skolnieks Valentīns Utkins, kura audzēkņi tālāk bija Aldonis Kalniņš, Pēteris Vasks, Pēteris Plakidis, Arturs Maskats, Pauls Dambis un daudzi citi. Izsekojot šo atzaru, nonākam pie Paula Dambja audzēkņiem, kuri kompozīciju Latvijas konservatorijā studēja laikā no 1986. līdz 1993. gadam, kad Pauls Dambis bija kompozīcijas katedras profesors – tie ir Leons Amoliņš, Selga Mence, Ilona Breģe, Marina Gribinčika un Valdis Zilveris. Vēlākos gados viņš pasniedzis kompozīciju arī Rīgas Doma kora skolā un lika pamatus kompozīcijā pavisam jauniem mūziķiem, to starp Evijai Skuķei un Jēkabam Jančevskim.

Koncerta pirmajā daļā skanēs jauns Leona Amoliņa dziesmu cikls ar Broņislavas Martuževas tekstiem balsij un klavierēm, sacerēts 2020. gada nogalē, tāpat kā Selgas Mences 2012. gadā sacerētais Stīgu kvartets un pirmatskaņojums Ilonas Breģes kompozīcijai “Es runāt gribētu tik klusi…” ar Māras Zālītes dzeju balsij un stīgu kvartetam. 

Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/103247

Biļetes cena EUR 10.00, pensionāriem, studentiem un skolēniem EUR 5.00. 

Ieeja sarīkojumā uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu (arī bērniem līdz 12 gadu vecumam).

Sarīkojums tiks filmēts un fotografēts. Foto un video materiāli vēlāk var tikt izmantoti pasākuma publicitātei internetā (sociālajos tīklos, medijos).

Koncertu atbalsta Rīgas Latviešu biedrība, Valsts kultūrkapitāla fonds, nodibinājums „Skaņu mākslas fonds” un laikraksts “Diena”.

Foto: Kristians Putniņš