Foto

LNSO un Tarmo Peltokoski aicina uz Rīgas Domu

Šo sestdien, 10. decembrī, plkst. 19.00 Rīgas Domā skanēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncerts "LNSO un Tarmo Peltokoski. Vasks un Vona-Viljamsa "Jūras simfonija"".

Orķestra priekšā stāsies somu diriģents Tarmo Peltokoski, kuram šis ir otrais koncerts LNSO mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta amatā. Viņiem pievienosies somu soprāns Silja Ālto, pašmāju baritons Rihards Millers un Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” dziedātāji. Koncertā skanēs Pētera Vaska un Ralfa Vona-Viljamsa mūzika.

22 gadus jaunā akadēmiskās mūzikas sensācija Tarmo Peltokoski pavasarī kļuva par Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu. Šī gada janvārī viņš tika iecelts par Brēmenes Vācu kamerfilharmonijas galveno viesdiriģentu, kļūstot par pirmo šāda titula īpašnieku orķestra 42 gadu pastāvēšanas vēsturē.

Peltokoski ir arī galvenais viesdiriģents prestižajā Roterdamas kamerfiharmonijas orķestrī. Viņa inaugurācijas koncerts LNSO mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta amatā norisinājās vien pirms divām nedēļām koncertzālē “Cēsis”, izpelnoties klausītāju stāvovācijas, kā arī tika translēts Eiropas kultūras telekanālā ARTE un Latvijas Televīzijā.

Somu soprāns Silja Ālto 2017. gadā ieguva galveno balvu Metropolitan vokālistu konkursā, plūca laurus Ņujorkas Starptautiskajā vokālistu konkursā Lyra, kā arī ar augstiem panākumiem startējusi citur. Pērn Ālto debitēja Leonoras lomā Verdi operas “Trubadūrs” uzvedumā Igaunijā. Viņas repertuārā ir Mimī Pučīni operā “Bohēma”, Zīglinde Vāgnera operā “Valkīra” u.d.c.

Baritons Rihards Millers 2014. gadā apbalvots ar JVLMA un “Swedbank” balvu par radošiem sasniegumiem. Latvijas Nacionālās operas solists kopš 2014. gada. Millers dzied Kaskadu Franča Lehāra operetē “Jautrā atraitne”, Mazeto Mocarta “Donā Žuanā”, Ārstu Frensisa Pulenka operā “Karmelīšu dialogi” u.d.c. lomas.

Ralfa Vona-Viljamsa simfonijas atskaņojumā orķestrim un solistiem pievienosies Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, kuru kopš 1997. gada vada diriģents Māris Sirmais. Koris kopskaitā septiņas reizes ieguvis Lielo Mūzikas balvu, sadarbojies ar pasaules līmeņa mūziķiem, kuru skaitā arī prestižais Amsterdamas Concertgebouw orķestris. Piedalās starpdisciplināros un novatoriskos projektos, kur viena no spilgtākajām ir sadarbība ar apvienību SigurRós. 2022. gadā koris atzīmēja savu 80 gadu jubileju.

Koncertā dzirdēsim Pētera Vaska Musica serena. Iemīļotais latviešu komponists to raksturo kā “nostalģisku rudens ainavu, jēgpilnu, mierpilnu apjausmu”. Nošu rakstā ievīts miers, ko cilvēks spēj piedzīvot, vien pilnībā ļaujoties saplūsmei ar dabu.

Savukārt angļu komponists Ralfs Vons-Viljamss pēc skaita pirmo, taču nenumurēto “Jūras simfoniju” komponē sešus gadus, un, lai arī pēc tās seko vēl astoņi spilgti un daudzveidīgi žanra paraugi, jūras spēkam un varenībai veltītais opuss ir dažādos aspektos ir arī monumentālākais.

Koncerta organizatori aicina padomāt par laikapstākļiem piemērotu apģērbu, atgādinot, ka koncerts norisināsies baznīcā.

Biļetes iespējams iegādāties "Biļešu Paradīzes" un Rīgas Doma kasēs.

Aktuālajiem LNSO notikumiem aicinām sekot LNSO mājaslapā un orķestra Facebook lapā!