2024. gada decembrī un 2025. gada janvārī pie klausītājiem atgriezīsies koncertuzvedums visai ģimenei “Gribas drusku pablēņoties”.
Tajā piedalīsies Rīgas Doma meiteņu koris TIARA (mākslinieciskā vadītāja un diriģente Aira Birziņa) un instrumentālā grupa – Rihards Plešanovs (taustiņistrumenti), Andis Klučnieks (flauta), Viktors Veļičko (kontrabass), Aivars Krastiņš (sitaminstrumenti). Uzvedums skanēs 7. decembrī plkst. 19.00 Nacionālās Mākslu vidusskolas Emīla Dārziņa koncertzālē, kā arī 16. decembrī un 8. janvārī plkst. 19.00 VEF Kultūras pils Lielajā zālē.
Koncertuzvedums “Gribas drusku pablēņoties” pirmoreiz tapa 2005. gadā, kad diriģente Aira Birziņa uzrunāja animācijas filmu studijas “Dauka” režisorus Rozi Stiebru un Ansi Bērziņu kopīgi veidot dziesmu programmu ar skaistākajām latviešu animācijas filmu dziesmām. Studijā “Dauka” uzņemtās filmiņas ir kļuvušas par Latvijas animācijas mākslas klasiku – tās izceļas ar savu labestīgo veidolu un vienkāršo skaidrojumu par dažādām dzīves vērtībām.
Koncertuzvedumā “Gribas drusku pablēņoties” dziedās un dejos septiņdesmit divas Rīgas Doma meiteņu kora TIARA dalībnieces. Uzvedumā skanēs priecīgas, sapņainas, apcerīgas, asprātīgas, kā arī sirsnības, labestības un patiesuma pilnas dziesmas no vairāku paaudžu bērnu (un arī pieaugušo) iemīļotām studijas “Dauka” animācijas filmām “Kabata”, “Zaķīšu pirtiņa”, “Zelta sietiņš”, “Sēd uz sliekšņa pasaciņa”, “Neparastie rīdzinieki”, “Desas piedzīvojumi”, “Laimes lācis”, “Ness un Nesija” u. c. Dziesmas ar Aspazijas, Pētera Brūvera, Māra Čaklā, Kārļa Skalbes, Viļa Plūdoņa, Raiņa, Andreja Upīša, Ojāra Vācieša, Vika un Ineses Zanderes dzeju šīm filmiņām sacerējuši komponisti Imants Kalniņš, Zigmars Liepiņš, Raimonds Pauls, Valts Pūce, Uģis Prauliņš, Ingus Baušķenieks un Māris Jansons. Jautro blēņošanos uzvedumā papildinās 2005. gadā radītā Alberta Kivlenieka asprātīgā kustību horeogrāfija, kas nu tikusi papildināta un iestudēta horeogrāfes Egijas Abarovičas vadībā. Līdzās dziedāšanai un dejošanai uzveduma laikā uz ekrāna būs skatāmi arī multenīšu video fragmenti, bet noslēgumā mazie klausītāji tiks aicināti pievienoties korim, lai zālē un uz skatuves dziedātu un dejotu kopā.
Uzveduma idejas līdzautore un vairāk nekā sešdesmit latviešu animācijas filmiņu režisore Roze Stiebra reiz ir teikusi: “Bija 1975. gada pavasaris. Komponists Imants Kalniņš pie klavierēm, klusi pie sevis dungojot, atskaņoja pirmo tikko kā sacerēto dziesmiņu topošai animācijas filmai “Zelta sietiņš”. Vēl nebija ansambļa “Menuets” vadītāja Jāņa Blūma lieliskā aranžējuma, arī pats ansamblis “Menuets”, kas vēlāk ieskaņoja šo mūziku, bija vēl tikai padomā, taču bija MŪZIKA. Lieliska mūzika – smalka, harmoniska, trausla un spocīga vienlaicīgi, tik ļoti atbilstoša Raiņa dzejolim, tā jēgai: “Kurš cauri skatās sietiņa acīm, / Redz visu pasauli dimantos mirdzam.” Tā tas viss sākās. Skaisti un spēcīgi. Paturot vienmēr prātā domu par debesīm kā dominanti ikdienas ritumā. Tika veidotas daudzas jo daudzas animācijas filmas, kuru īpašā iezīme bija – DZIESMA. Bērni, kas skatījās šīs filmas, bieži dziedāja līdzi, reizēm pat skaļi, vienojoties spontānā korī. Nu mūzika pierakstīta notīs speciāli dziedāšanai korī, lai visi – gan lieli, gan mazi – varētu dziedāt šīs dziesmas. Reizēm, protams, atceroties arī jaukos zīmētos radījumus, kuri animācijas filmās pirmie iesāka visu šo blēņošanos, kas, jācer, nekad nebeigsies.”
Biļetes uz koncertuzvedumu var iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā.
Pasākums ir iekļauts programmā “Latvijas skolas soma”.
Koncertuzvedumu organizē Rīgas Doma meiteņu kora biedrība sadarbībā ar MIKC Nacionālās Mākslu vidusskolas Rīgas Doma kora skolu. Projekta īstenošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome. Vairāk par Adventes, Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas pasākumiem Rīgā var uzzināt tīmekļvietnē www.kultura.riga.lv , kā arī – sekojot līdzi informācijai Rīgas domes sociālo tīklu lapās “Rīga” un “Rīgā notiek”.
Informāciju sagatavoja: Madara Boka, MIKC Nacionālā Mākslu vidusskola, Rīgas Doma kora skola, Rīgas Doma meiteņu kora TIARA projektu vadītāja, e-pasts: bokamadara@gmail.com.