RĪGAS DOMES IZGLĪTĪBAS, KULTŪRAS UN SPORTA DEPARTAMENTS

IZGLĪTĪBA

KULTŪRA

SPORTS

INTEGRĀCIJA

KATALOGS

Foto

Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” būs skatāma izstāde “Rīgas porcelāna stāsts”

No 2020. gada 6. marta līdz 26. aprīlim Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” būs skatāma Rīgas Porcelāna muzeja krājuma izstāde “Rīgas porcelāna stāsts”.

Rīgas Porcelāna muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 10 tūkstoši porcelāna, fajansa un citu keramisko materiālu priekšmeti, kuri liecina par industrijas vēsturi Rīgā un Latvijā no 19. gs. vidus līdz pat mūsdienām.

Kuzņecovu ģimenes fabrika, Jesena dzimtas ražotne, Jakša tirdzniecības nams un ar to saistītā dekorēšanas darbnīca liecina par Rīgas pilsētas industrijas senāko posmu 19. gs. līdz pat Latvijas brīvvalsts laikam. Rīgā – tolaik vienā no Krievijas Impērijas lielākajiem ražošanas centriem – plašam patēriņam sāka ražot un dekorēt sākotnēji tikai fajansa izstrādājumus, taču pakāpeniski ieviesa arī tehnoloģiski sarežģīto un prasīgo porcelāna ražošanas tehnoloģiju. Abu ražotņu – Kuzņecova un Jesena – mantinieces pēc Otrā pasaules kara bija Rīgas Porcelāna fabrika un Rīgas Porcelāna un fajansa fabrika, kuras savukārt vēlāk apvienoja mums zināmajā Rīgas Porcelāna rūpnīcā.

Izstādes “Rīgas Porcelāna stāsts” mērķis ir palūkoties uz porcelāna izstrādājumiem no šo ražotņu perspektīvas un censties izsekot pārmaiņām, kuras skārušas porcelāna ražošanas attīstību Latvijā. Kādi priekšnoteikumi valdījuši Krievijas Impērijas laikā un kā tie mainījušies Latvijas Republikā starpkaru periodā? Kā ražošanas procesus ietekmēja Padomju Savienības kolektīvā un centralizētā tautsaimniecība un kāda situācija bijusi 20. gs. beigās, kad neatkarīgajā Latvijā porcelāna ražošana vairs nenotika industriālos apmēros?

Izstādē “Rīgas Porcelāna stāsts” interesenti varēs apskatīt dažādu tipu fajansa, pusfajansa, porcelāna, pusporcelāna, akmensmasas un māla izstrādājumus, kas pusotra gadsimta laikā ir apmierinājuši ikviena iedzīvotāja sadzīviskās vajadzībās – ir bijuši noderīgi virtuvē, pie svētku galda un īpašos sarīkojumos, mājās un sabiedriskās iestādēs, unikāli un tiražēti masveidā. Skatītājiem būs iespēja novērtēt, kāds vairāk kā 150 gadu garumā dažādajās porcelāna ražotnēs veidojies Rīgas un arī Latvijas porcelāna stāsts – vai uzņēmumiem piemitis savs unikāls stils vai tomēr piedāvājums bijis atkarīgs no vajadzībām un pieprasījuma, kādi priekšmeti mainoties dzīvesveidam zaudējuši savu aktualitāti un kuri savukārt radīti no jauna.

Izstāde “Rīgas porcelāna stāsts” apskatāma no 6. marta līdz 26. aprīlim, katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00, Rīgas Kultūras un atpūtas centra “Imanta” 2. stāva galerijā. Ieeja bez maksas.

Papildu informācija: Ieva Nagliņa, Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore, e-pasts: ieva.naglina@riga.lv

Attēlos: Kuzņecova ģimenes fabrika. Pelnutrauks, Jesena dzimtas ražotne. Garšvielu trauks 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit