Rīgas Latviešu biedrībā literāri muzikāls sarīkojums “Svinam Elzu dienu!”

Rīgas Latviešu biedrības Literatūras komisija 4. oktobrī plkst. 18.00 RLB Līgo zālē aicina atzīmēt dzejnieces un dramaturģes Aspazijas vārda svētkus.

Kā Aspazija svinēja dzimšanas un vārda dienas? Vai jubileju datumu atzīmēšana Aspazijas un Raiņa dzīvē bija nozīmīgas? Elzas vārda īpašnieces svētkus svin 3. oktobrī. 1923. gada 3. oktobris dzejnieku dzīvē ir īpaši nozīmīgs. Rainis dienasgrāmatā ieraksta: “In. paraksta lūgumu dēļ atļaujas pirkt. Nu esam pirkuši. In. vārda dienai balva”. Kas ir In.? Tā Rainis dēvēja Aspaziju. Tas bija mīļvārdiņš. Ko pirka? Īpašumu Baznīcas ielā 30, Rīgā. Juridiski pircēja bija  Elza Pliekšāne. Bet Pirkšanas – pārdošanas līgumā rakstīts, ka klātesot dzejniekam J. Rainim.  Arī 1924. gada  Elzu dienu Rainis piemin savā dienasgrāmatā, piebilstams, ka muzikanti dzejnieci sveic jau pusnaktī. 

Priekšlasījumā “Svinam Elzu dienu!” literatūrzinātniece Gaida Jablovska pievērsīsies dažādu laika posmu  notikumiem Aspazijas dzīvē. Tās būs skices gan no sabiedrībā mazāk zināmajiem dramaturģes gadiem Rīgas Latviešu biedrībā, gan Slobodskas un Šveices laika, gan norisēm Dīķa un Baznīcas ielas mājās.  

Lai kur Aspazija fiziski dzīvotu, viņa rakstīja dzeju. Aktrise Inga Aizbalte pievērsīsies dzejnieces daiļrades atklāsmei, iejutīsies liriskajā tēlā un runās dažādos dzīves laika posmos tapušo dzeju.

Mūzikas pasaule Aspazijai nebija sveša. Dzejnieku personīgajā bibliotēkā mūzikai atvēlēta īpaša nodaļa. Uz nošu lapām atrodamas arī Aspazijas piezīmes. Komponistes Vinetas Līces muzikālais priekšnesums papildinās vakara kopējo Elzu dienu noskaņu.  

Ieeja sarīkojumā par ziedojumiem. 25% no sarīkojumā gūtajiem ieņēmumiem Rīgas Latviešu biedrība ziedos Ukrainas cilvēku atbalstam. 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit