Rīgas Porcelāna muzejā atklās porcelāna mākslas izstādi “Gleznojumi”

Deviņi autori un visa uzmanība porcelāna apgleznošanai - Rīgas Porcelāna muzejā no 2023. gada 18. augusta līdz 15. oktobrim skatāma izstāde “Gleznojumi”.

Izstāde “Gleznojumi” ir veltīta glezniecības medijam uz porcelāna un aicina ieskatīties, cik niansēti un oriģināli tajā spēj izteikties šobrīd aktīvi strādājošas mākslinieces un mākslinieki. Darbi ļauj iedziļināties un novērtēt virsglazūras un zemglazūras apgleznojumu estētisko kvalitāti un lielisku autoru mākslinieciskās izteiksmes vērienu.

Akvarelīgi pludinājumi vai kraukšķīga grafiska līnija, lazējoši krāsu triepieni, kas delikāti slīd viens otram pāri, vai nekautri tieši uzlikti tīras krāsas laukumi. Sižetiski vēstījumi, kuros iekodēti subjektīvi stāsti, vai jutekliski tvertas gleznieciskas noskaņas. Atsauces uz civilizācijas kultūrām un to vēsturi vai nepastarpināts realitātes vērojums tepat apkārt.

Izstādē skatāmi Daces Blūmas, Ineses Brants, Helēnas Heinrihsones, Ivara Heinrihsona, Rituma Ivanova, Tatjanas Krivenkovas, Martas Prēdeles, Megijas Zonnes un Žanetes Žvīgures darbi. Izstāde apzināti veidota, ļaujot vienlaikus un vienuviet parādīties autorēm un autoriem, kuru ikdiena norit atšķirīgās vidēs un kuru radošā prakse ietver dažādus – gan nozarei, gan paaudzei raksturīgus – estētiskos kodus.

Dekoratīvi šķīvji, vāzes, kannas un citi objekti radīti dažādos periodos – deviņdesmitajos gados, divtūkstošajos, divtūkstošpadsmitajos. Vairāki darbi šajā izstādē piedzīvos savu pirmo publisko eksponēšanu. Šādas atlases mērķis ir parādīt tradīcijas klātesamību un nepārtrauktību; to, ka porcelāna apgleznošana ir bijusi dažādu mākslinieku radošajā un profesionālajā dienaskārtībā jau gadiem un turpina būt radošu izaicinājumu un veldzējuma avots vēl joprojām.

Inese Brants, Žanete Žvīgure un Dace Blūma ir profesionālas keramiķes, kas strādā ar porcelānu. Viņas spēj radīt gan formu, gan izpildīt apgleznojumu, taču šoreiz izstādē akcentēta tieši prasmju otrā daļa – filigrānā porcelāna apgleznošanas tehnikas pārvaldīšana, kas izkopta gadu desmitu laikā un ļauj autorēm uz porcelāna virtuozi izpildīt ikvienu ieceri.

Gleznotāju Helēnas Heinrihsones, Ivara Heinrihsona, Tatjanas Krivenkovas un Rituma Ivanova rīku arsenālā pamatā ir audekls un eļļa, dažreiz arī papīrs un sietspiede, litogrāfija, akvarelis, reizumis pat tērauds un stikls. Sava vieta gadu gaitā atrodas arī glazēta porcelāna virsmai. Raksturīgie glezniecības paņēmieni, stilistika un tēlu sistēmas, kas slīpējušās daudzu gadu laikā un nu jau sastājušās ikonogrāfiskās nozīmju konstelācijās, tiek iedzīvinātas arī porcelānā. Rezultāts ir dāsns un ļauj paplašināt ierastā mākslas lasījuma pieredzi.

Īpašs prieks ir piedāvāt skatītājiem jaunākās paaudzes mākslinieces Martu Prēdeli un Megiju Zonni, kuru profesionālā dzīve vēl ir pašā ceļa sākumā. Atzīstami, ka no visām iespējām, ko keramikas joma piedāvā, autores ir izvēlējušies tieši porcelānu un tā apgleznošanu. Lai arī turpmāk daiļrade var izvīties visdažādākajos virzienos, tomēr šajā brīdī ir vērtīgi atzīmēt, ka tradīcijas stafete ir pārņemta un tiek turpināta.

Latvijas Starptautiskās keramikas biennāle ir viens no nozīmīgākajiem laikmetīgās keramikas notikumiem Baltijas reģionā, to rīko Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Rīgas Porcelāna muzeja izstāde “Gleznojumi” notiks paralēli biennāles izstāžu 2023. gada programmai Rīgas mākslas telpā.


Žanete Žvīgure. “Impresijas”. 2020. Foto – Gvido Kajons

Publicitātes attēli:

1 - Dace Blūma. “Londona”. 2007. Foto – Gvido Kajons
2 - Inese Brants. “Pēc latviešu tautas dzīvnieku pasaku motīviem”. 1991. Foto – Gvido Kajons
3 - Helēna Heinrihsone. “Skaistule un briesmonis”. 20., 21. gs. mija. Foto – Gvido Kajons
4 - Ivars Heinrihsons. “Guļošais”. 1989. Foto – Gvido Kajons
5 - Ritums Ivanovs. Dekoratīvs šķīvis. 2023. Foto – Gvido Kajons
6 - Tatjana Krivenkova. Dekoratīvs šķīvis. 2012. Foto – Gvido Kajons
7 - Marta Prēdele. “Sapņojumi”. 2016. Foto – Gvido Kajons
8 - Megija Zonne. “Vērmanes dārzs negatīvā skatījumā”. 2023. Foto – Gvido Kajons
Papildu informācija: Ieva Nagliņa, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore. E-pasts: ieva.naglina@riga.lv


Rīgas Porcelāna muzejs. Kalēju ielā 9/11, Vecrīgā (ieeja no Konventa sētas)
Darba laiks: Otrdienas – Svētdienas no 11.00 līdz 18.00; Pirmdien - slēgts.

Ieejas biļetes: EUR 5.00; EUR 3.50 (skolēniem, studentiem, pensionāriem). Bezmaksas ieeja pirmskolas vecuma bērniem; I un II grupas invalīdiem; politiski represētām personām; Latvijas muzeju darbiniekiem; Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem; Latvijas Mākslinieku savienības biedriem; Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem; mākslas, dizaina un amatniecības skolu audzēkņiem, uzrādot apliecinošu dokumentu.

https://porcelanamuzejs.riga.lv/                    
https://www.facebook.com/porcelanamuzejs               
https://instagram.com/riga_porcelain_museum

 

Galerijas