Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma Ievas Bertašiūtes-Grosbahas personālizstāde “Pirkstu nospiedumi”

Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma Ievas Bertašiūtes-Grosbahas personālizstāde “Pirkstu nospiedumi”

Lietuviešu mākslinieces Ievas Bertašiūtes-Grosbahas pirmā personālizstāde Rīgas Porcelāna muzejā. Izstāde muzejā skatāma no 2023. gada 20. oktobra līdz 10. decembrim.

Māksliniece Ieva Bertašiūte-Grosbaha ir lietuviešu izcelsmes autore, profesionāla keramiķe,  kuras iecienīto materiālu centrā ir porcelāns. Ir bijusi cieši saistīta ar Latvijas laikmetīgās mākslas vidi, šobrīd dzīvo un strādā Kauņā, Lietuvā. Mākslinieces personālizstādē būs skatāma viņas jaunāko darbu izlase. No porcelāna, māla un citiem keramikas materiāliem viņa rada funkcionālus un tēlnieciskus objektus, kā arī veido no tiem konceptuālas instalācijas. 

“Lai gan pamatā strādāju ar keramiku, mani darbi ir starpdisciplināri. Es meklēju saskares punktus, kur satiekas dažādas mākslas un zinātnes disciplīnas. Mani darbi ietver divas būtiskas puses - joku un nopietnu vēstījumu,” stāsta māksliniece.

Autore savos pētījumos doktora studiju ietvaros ir pievērsusies keramikas materiālu taktilās pieredzes nozīmei radošajā darba procesā un uzdevusi jautājumu: ko zina mākslinieka rokas? Tieši ar rokām veidots lielāks vai mazāks objekts ir mākslinieces daiļrades centrā. Tāpēc izstādes nosaukumā ietverta atsauce uz rokas pieskāriena nozīmi. Ikviens darbs ir kā pirkstu nospiedums, tā noņemšana, un ietver ne vien fizisku darbību, bet arī emocionālu iesaisti, idejas virzīšanu un identitātes zīmogu. 


Ieva Bertašiūte-Grosbaha (1983) absolvējusi Viļņas mākslas akadēmijas keramikas nodaļu (Kauņā) un ieguvusi doktora grādu (Viļņa, 2021. gadā). Māksliniece aktīvi piedalās starptautiskās mākslas rezidencēs, simpozijos, konferencēs un festivālos, noorganizējusi vairākas personālizstādes un kopš 2008. gada piedalījusies grupu izstādēs, Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Dānijā, Šveicē, Portugālē, Zviedrijā, D. Korejā, Nīderlandē un ASV. Šī ir autores pirmā personālizstāde Rīgas Porcelāna muzejā.

Paralēli izstādei “Pirkstu nospiedumi” Rīgas Porcelāna muzeja izstāžu zālē, pirmā stāva skatlogos skatāma 17. starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde “Tīra krāsa”.

Publicitātes attēli: Ievas Bertašiūtes-Grosbahas darbs no cikla “Pirkstu nospiedumi”. Foto - Rusne Šimulinaite.

Papildu informācija: Ieva Nagliņa, Rīgas valstspilsētas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore. E-pasts: ieva.naglina@riga.lv.

Galerijas