Rīgas starptautiskā kino festivāla septembra filmu izlase

Akcentējot Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) tuvošanos, septembra mēnesī "Kino Bize" Mājas kino skatāmi pieci kino darbi, kas pēdējos gados rādīti RIGA IFF ietvaros. Izlasē iekļauti trīs dokumentālie stāsti, ļaujot ielūkoties latviešu režisoriem būtiskās tēmās, un divas komēdijas, uzburot gan 30. gadu Rīgas bohēmas ainas, gan atklājot 80. gadu jaunu cilvēki vēlmi dzīvot brīvāk. Līdzās filmām pieejama saruna ar RIGA IFF kuratori Kristīni Simsoni par kinofestivālu vēsturisko attīstību, to nozīmi nozarē, kā arī pastāvošajām tradīcijām.

Viens no trim izlases dokumentālajiem stāstiem ļauj vērot slavenā jauniešu kora “Kamēr…” ceļu uz Tolosas Starptautisko koru konkursu filmā “Koris. Diriģents. Kamēr…”. Būdams korists, režisors Emīls Alps sniedz pietuvinātu skatījumu kora iekšējai gaisotnei, un, lai arī šī ir viņa debijas filma, kas tika pirmizrādīta tieši RIGA IFF ietvaros, tā ieguva “Lielais Kristaps” apbalvojumu par labāko debijas filmu.

Filma “Mūris”, kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja Šveices pilsētā Nionā, kinofestivāla Visions du Réel konkursa skates ietvaros, ir režisora Dāvja Sīmaņa subjektīvi emocionāls un vizuāli tēlains Latvijas un Krievijas pierobežas reģiona portrets, kurā sadzīvo vairākas pasaules, vēsturiskie laiki un cilvēki, kas īsti neatrodas ne vienā, ne otrā robežas pusē.

Savukārt senākā pagātnē ļauj ielūkoties režisores Kristīnes Želves filma “Mērijas ceļojums”, kur atklājas Latvijas vēsturē nozīmīgas, bet daudziem aizmirstas vai iepriekš nezināmas personības – Mērijas Grīnbergas – dzīve. Mērija 2. pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju, bet pateicības vietā tika atlaista no darba muzejā.

Annas Vidulejas komēdija “Homo Novus”, kas veidota pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem, ir skatītākā simtgades filma, kas, Raimonda Paula melodijās ieskauta, ar smaidu skatās uz 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīves kaislībām, priekšplānā aizrautīgi sekojot talantīgajam māksliniekam Jurim Upenājam.

Turpretī “Ātrie igauņu puiši” vēstī par trīs karstgalvjiem, kuri, aizbēgot uz Zviedriju, izlauzušies no dzelzs priekškara, tomēr iedomātās slavas un bagātības vietā saskaras ar pelēko ikdienu un smago darbu.

Līdzās filmām pieejama arī saruna ar RIGA IFF kuratori Kristīni Simsoni par kinofestivālu vēsturisko attīstību, to nozīmi nozarē, kā arī pastāvošajām tradīcijām.

Piecu filmu komplekta cena ir 15 EUR, bet katra filma atsevišķi – 4 EUR. Pēc iegādes brīža filmas iespējams noskatīties 30 dienu laikā.

Filmu programma līdz septembra beigām pieejama "Kino Bize" Mājas kino.

Pasākuma norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonda programma KultūrELPA ar nolūku Latvijā paplašināt kultūras piedāvājumu digitālajā vidē.

Papildu informācija: Paula Bērziņa, "Kino Bize" pārstāve, e-pasts: paula.berzina@kinobize.lv.

Galerijas