Sudraba kabinets un dārgmetālu priekšmetu kolekcija Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Sudraba kabinets un dārgmetālu priekšmetu kolekcija Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

27. septembrī plkst. 14.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz svētdienas programmas ekskursiju – lekciju “Sudraba kabinets un dārgmetālu priekšmetu kolekcija muzejā”, kuru vadīs muzeja Numismātikas un dārgmetālu nodaļas vadītāja, vēsturniece Inita Dzelme. Programmas apmeklējums – ar muzeja ieejas biļeti.    

Krāšņie Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja dārgmetālu kolekcijas priekšmeti stāsta par izcilajām amata meistaru prasmēm, par attiecīgā laika posma sabiedrības gaumi, vērtībām un vēsturiskiem faktiem, notikumiem, personībām. Izcili kolekcijas priekšmeti apskatāmi Sudraba kabinetā un arī citās muzeja ekspozīciju zālēs. Ikviens svētdien aicināts baudīt vēstures un mākslas klātbūtni muzejā.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturisko dārgmetālu priekšmetu kolekcija ir Latvijā lielākā. Liela tās daļa eksponēta muzeja Sudraba kabinetā, kas būvēts 18. gadsimta otrajā pusē pēc Kristofa Hāberlanda projekta, reizē ar līdzās esošo Kolonnu zāli, kurā atradās pirmā Rīgas pilsētas bibliotēka. Ovālajā telpā jau kopš 1791. gada bijušas izvietotas muzeja kolekcijas.

Sudraba kabinetā eksponēti ap 300 izcili muzeja dārgmetālu kolekcijas priekšmeti – lietišķās mākslas meistardarbi. Šeit aplūkojami Rīgas zeltkaļu cunftes meistaru izstrādājumi, kas tapuši laika posmā no 17. līdz 20. gadsimtam, kā arī citās valstīs veidoti izstrādājumi, kas piederējuši dažādām organizācijām, izcilām personībām vai saistāmi ar sabiedriskiem notikumiem Rīgā. Sudraba priekšmeti piederējuši Rīgas rātei, Melngalvju biedrībai, Rīgas Latviešu biedrībai, studentu un citām organizācijām. Kolekcijas kodolu veido Rīgas amatnieku cunfšu sudraba priekšmeti. Piemēram, ikvienas cunftes darbības tradīcijās nozīmīgais priekšmets, tā saucamais, apsveikuma jeb Willkomm pokāls, mūsdienās ļauj ne tikai apbrīnot meistaru prasmi un gaumi, bet arī atklāj un vizualizē sabiedrības dzīves detaļas, tāpat kā kausi, kuri izsenis tiek dēvēti par krievcepurēm.

Kopš 18. gadsimta vidus rīdzinieku dzīves prestižam nepieciešami bijuši sudraba galda servējuma priekšmeti. Kolekcijā aplūkojami Rīgā darināti sudraba trauki, arī trauki tā laika jaunumiem – eksotiskajiem dzērieniem – kafijai, tējai un garšvielām. Sudraba kabinetā apskatāmi arī īpaši reliģisko rituālu sudraba izstrādājumi, kā arī Latvijas pirmās brīvvalsts laikā radītie metālkalumi ar etnogrāfiskajiem motīviem, īpaši memoriālie priekšmeti un trimdas latviešu relikvijas.

Muzejs aicina uzzināt un ieraudzīt gribošos. Muzeja plašajās ekspozīciju telpās tiek ievēroti, saistībā ar COVID19 pandēmiju noteiktie, epidemioloģiskās drošības pasākumi.

Programmas apmeklējums – ar muzeja ieejas biļeti. Informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. http://www.rigamuz.lv/

Augšējais attēls: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Sudraba kabineta ekspozīcijas fragments. Apakšējais attēls: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Sudraba kabinets.

Informāciju sagatavoja: Ingrīda Lukašēviča, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Sabiedrisko attiecību speciāliste