Programmas “Kantastrofa” otrais kritikas minifestivāls “Nomadiskie subjekti” notiks 30. aprīlī plkst. 17.00 K. K. fon Stricka villā (Rīgā, Aristida Briāna ielā 9).
Šogad tas veltīts posthumānisma idejām. Minifestivālu ievadīs itāļu izcelsmes filozofes Rozi Braidoti uzruna, filozofes Annes Saukas stāstījums un diskusija ar Annes Saukas, pētnieču Daces Bulas un Ievas Astahovskas dalību. Latvijas intelektuāļu kritiskajiem priekšlasījumiem sekos Ievas Salietes starpsugu koncerts, kurā klavesīniste saspēlēsies ar sēni Ežu dižadateni, asistējot skaņu māksliniekam Maksim Šenteļevam, un folkpanka grupas “Grēcīgie partizāni” koncerts. Ieeja uz visām norisēm ir bezmaksas. Minifestivālu rīko biedrības “Mākslas birojs” un “Tvērums” sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru un portālu “Satori”.
Kritikas minifestivāls “Nomadiskie subjekti” turpina pirms gada iesākto starptautisko un starpdisciplināro programmu “Kantastrofa”, svinot filozofa Imanuela Kanta 300 gadu jubileju. Šogad tas veltīts feminisma un posthumānisma filozofes Rozi Braidoti (Rosi Braidotti) idejām grāmatā “Nomadiskie subjekti: iemiesošana un diference mūsdienu feminisma teorijā” (1994), ko Dena Dimiņa tulkojumā šogad izdos Latvijas Laikmetīgās mākslas centra tulkojumu sērijā.
Novietojot cilvēku pasaulē līdzās citiem tās spēkiem un parādībām, posthumānismā tiek apšaubīts apgaismības laikmetā attīstītais cilvēkcentrētais domāšanas veids, ko pārstāv Kants. Ja apgaismība rosināja par cilvēku un tā prātu domāt kā racionālu un autonomu vienību, posthumānisms uzdod jautājumus – vai tiešām konteksti, dažādi starpsavienojumi, robežu nenoteiktība neietekmē cilvēka patību? Tiek uzsvērti ekoloģiskie aspekti, piedāvājot domāt par cilvēka un citbūtņu stāvokli klimata katastrofas noteiktā realitātē un to, kā tajā veidot attiecības ar pasauli un citām to apdzīvojošajām būtnēm. Dabas un cilvēku pasaules tuvība ir tā, kas nosaka nomadu. Vārds tiek dots tiem, kas līdz šim uzskatīti par citādo, un tiek izgaismota domājošā subjekta dinamiskā, mainīgā, klaiņojošā patība. Aktuālā ģeopolitiskā nenoteiktība un sociālās problēmas liedz privilēģiju uztvert stabilitāti kā vēsturisku konstanti un pieprasa posthumānismam raksturīgo uzskatu pārvērtēšanu un spēju pielāgoties. Minifestivāls aicina doties ceļā, lai atrastu jaunus veidus, kā domāt par nomadisko identitāti mainīgajā pasaulē.
"“Nomadiskie subjekti” ir darbs, kas izdots 1994. gadā, taču jau tolaik tajā iezīmējās Braidoti filosofijas būtiskākās līnijas – daudzējādība, dinamisms un iemiesotība [..] Viņa piedāvā alternatīvu mītradi, kas ļauj negatīvo pārvērst pozitīvajā. No humānisma norieta laikmeta kultūras trimdiniekiem mēs pārtopam nomados, kas savu neiederīgumu un izolāciju pārvērš produktīvā jaunradē un tapšanas subjektivitātē. Migrācija, bēgļu statuss, trimda gan ģeopolitiskā, gan metaforiskā nozīmē tiek pārinterpretēti nomadiskajā un paver jaunas, negaidītas eksperimentālas tapšanas iespējas un situētas zināšanas,” grāmatas “Nomadiskie subjekti: iemiesošana un diference mūsdienu feminisma teorijā” pēcvārdā Latvijas auditorijai raksta filozofe Anne Sauka.
Minifestivālu ievadīs filozofes Rozi Braidoti tiešsaistes iezvans plkst. 17.00, kurā viņa sniegs ceļa vārdus, komentējot pirms trīsdesmit gadiem tapušās grāmatas ideju nozīmi mūsdienu pasaulē. Tam sekos filozofes Annes Saukas priekšlasījums par grāmatā paustajām idejām Latvijas kontekstā. Refleksijas turpināsies diskusijā ar vides humanitāro zinātņu pētnieces Daces Bulas un mākslas zinātnieces un kuratores Ievas Astahovskas dalību. Plkst. 19.30 norises turpināsies ar koncentrētām Latvijas intelektuāļu kritiski analītiskām uzrunām, sekojot Rozi Braidoti idejām, un sarunām par tām. Runas nomainīs mūzikas programma: klavesīniste Ieva Saliete saspēlēsies ar sēni Ežu dižadateni, kuras skaniskās izpausmes iemiesojis skaņu mākslinieks Maksis Šenteļevs. Vakara noslēgumā: nomadiskās un filozofiskās folkpanka grupas “Grēcīgie partizāni” koncerts un diskotēka ar DJ Etnottekno jeb Maksi.
Minifestivāla “Nomadiskie subjekti” organizatori ir kuratoru biedrība “Mākslas birojs” un filozofijas biedrība “Tvērums” sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, portālu “Satori”, piedāvājot laikmetīgas un starpdisciplināras perspektīvas uz apgaismības ideju mantojumu un šā brīža pasaules stāvokli. Tā kuratori ir Evarts Melnalksnis, Rūdis Bebrišs un Kristaps Opincāns, producents Kristians Priekulis. Minifestivāls notiks K. K. fon Stricka villā ar neformālu, postelegantu atmosfēru. Ieeja uz visām norisēm bez maksas.
Kritikas minifestivāls “Nomadiskie subjekti” norisinās ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas valstspilsētas pašvaldības atbalstu.
Informāciju sagatavoja Evarts Melnalksnis. E-pasta adrese: evarts.melnalksnis@gmail.com Tālruņa numurs.: +371 29823240