Mākslinieču apvienības “4elementi” gleznu izstāde “Mīlestības krāsas”

Mākslinieču apvienības “4elementi” gleznu izstāde “Mīlestības krāsas”

No 1. līdz 30. septembrim J. Rozentāla un R. Blaumaņa muzejs (Alberta iela 12–9, Rīga) aicina apmeklēt mākslinieču apvienības „4elementi”: Dainas Eglītes, Sandras Sabīnes Jaundalderes, Evitas Skrebinskas un Guntas Terēzijas gleznu izstādi „Mīlestības krāsas”.

Apvienība „4elementi” – tās ir četras mākslinieces, kuras sākontēji vienojuši maģistratūras studiju gadi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā, vēlāk arī regulāri plenēri un kopizstādes. Katra no viņām mīt citā Latvijas pilsētā, citā novadā. Atšķiras viņu radošās darbības jomas un mākslinieciskais rokraksts. Tomēr visu četru apvienības mākslinieču darbos ir kas vienojošs – tas ir poētisks pasaules redzējums un dvēseliskās harmonijas meklējumi.

Izstādē „Mīlestības krāsas” mākslinieces izmanto dažādus tēlus. Bērns, sieviete un vīrietis, antīkās pasaules mitoloģiskie tēli un vēsturiskas personas. Arī kādas senas pils sienu gleznojumi, kuros atblāzmojas stāsti par mūžīgo – cilvēkiem un jūtām. Caur personisku, individuālu stāstu par mīlestību, attiecībām un dzīves vērtībām mākslinieces tiecas atrast mūžīgo un pārlaicīgo – spēkus, kas vada cilvēku gaitu pasaulē.

Daina Eglīte: „Mans iedvesmas avots ir daba, jo tajā vienmēr valda harmonija. Es aicinu nedaudz atrauties no dienišķās Zemes un ļauties fantāzijas lidojumam, neaizmirst debesis, kuras mūs aicina augšup, pacelties kā putniem mazliet virs zemes, saskatīt vairāk nekā redzams, nojaust vairāk nekā pasacīts un izjust to, kas nebaudīts, mēģināt domāt mazliet citādi nekā pierasts mūsu materiālajā pasaulē.”

Sandra Sabīne Jaundaldere: „Gleznas radīju seno grieķu mītu iespaidā. Grieķija aizvien ir tepat līdzās arī Latvijā – gan arhitektūrā, gan pasaules redzējumā, tomēr visdzīvāk – pašā Peloponēsā, kur siltā naktī piepeši dzirdi, kā spēlē kāds, kura vārds var būt vienīgi Orfejs, alkaini gribas būt Eiridīkei un skriet uz olīvkoku birzi viņu meklēt. Grieķijā, ar tās cilvēku drošo, dzīvīgo garu, var saprast Aleksandra neprātīgo vēlmi iekarot pasauli un, kad ar karavadoņa veiksmi nepietiek, kaislīgi iekārot Roksanu. Var saprast arī romieša Cēzara Augusta kāri uz valdīšanu, kuram bija jāpiemājina pati Nīke. Ar Orfeju, Aleksandru un Augustu attēloju vīrieša kaisli. Sievietei izraudzījos Sirēnas tēlu. Tiek teikts, ka tās nav labas. Bet es redzēju būtni, kura ir daļēji putns. Lai spētu lidot, putni ir ziedojuši rokas. Sirēnu iedabā esot vilināt, bet mītiski spārni ir arī iedvesmas un uzvaras nesējiem. Kad sirēnas aicina, vīrieši mēdz aizbāzt ausis vai lūdz, lai tos kā Odiseju piesien pie masta. Viņi bīstas, ka esot dzirdīgi un noticot, tiks pazudināti. Taču blēdis Odisejs nav pateicis, ka, dzirdot sirēnu aicinājumu, kļūst par tādiem vīriem kā Orfejs, Aleksandrs un Augusts. Sirēnas spārni un dziesma nozīmē spēju un drosmi pacelties pāri ikdienišķajam. Protams, tās ir tikai kāpnes uz patiesu mīlestību. Tikai viens no pakāpieniem – oranžs, kurā plaiksnī arī nākamo mīlestības pakāpienu krāsas. Lai iedvesma dzīvot un tiekties augšup.”

Evita Skrebinska: „Gleznā “Melodija” gribēju izteikt savu mīlestību uz mākslu. Viss, ko cilvēks mīlestībā radījis, šeit uz Zemes sastopas ar Laiku un pārvēršas putekļos. Daži fragmenti, lauskas, mākslas darbi, melodijas un leģendas ir vienīgais, kas mums liecina par agrākiem mīlas stāstiem. Klavesīns klusē un varbūt gaida kādas prasmīgas rokas, kas palīdzēs viņam izstāstīt savu stāstu. Gleznas iedvesmas avots ir Varakļānu pils zāle ar tās sienu gleznojumiem, kam nepieciešama restaurācija, un seno mūzikas instrumentu – fisharmoniju sienas nišā.”

Gunta Terēzija: „Glezna “Bērns trīs mīlestības līmeņos” tapa manas piecgadīgās meitiņas ierosmē – viņa ir pārliecināta, ka mīlestība ir daudzkrāsaina un spilgta. Gleznā bērna tēls levitē ieskauts daudzkrāsainās un mirdzošās tuvāko cilvēku vijās uz trīs foniem – zila, sarkana un zaļa. Krāsas simbolizē Svētās Trīsvienības mīlestību: zils, Dieva Gara krāsa – žēlastība; sarkans, Dieva Dēla krāsa – patiesība; zaļš, Dieva Tēva krāsa – taisnīgums.”

 

Biļešu cenas

Izstādes un muzeja apmeklējums: 2.00 EUR, skolēniem, studentiem un senioriem 1.00 EUR. Tuvāka informācija pa tālruni 67331641, 26586404 vai e-pastu: jrrbm@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums. Foto un video materiāli var tikt publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

 

Informāciju sagatavoja:

Kaspars Zalāns

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciālists

Mob. tālr. 29486114

Stabu ielā 18, Rīga, LV-1011

www.memorialiemuzeji.lv