Turpinās projekts ACCESS “Kultūras pieejamība visiem”

Turpinās projekts ACCESS “Kultūras pieejamība visiem”

Kaut gan vairākas ikdienas dzīves norises ir ietekmējis Covid-19 un ar to saistītie ierobešojošie pasākumi, Rīgā turpināja īstenot projektu ACCESS “Kultūras pieejamība visiem”. Arī 2020. gadā rīdzinieki, un jo īapši Pļavnieku un Ziepniekkalna apkaimes iedzīvotāji, varēja baudīkt dzidzveidīgus kultūras pasākumus, kas risinājās mobilajās kultūras telpās "Strops".

Jūlija sākumā darbu atsāka un līdz pat augusta beigām Pļavnieku un Ziepniekkalna apkaimēs apmeklētājus gaidīja mobilās kultūrtelpas „Strops”, piedāvājot dažādus neliela formāta koncertus, izrādes un pasākumus.

Katrā no pasākumu norises vietām ik nedēļu notika divi pasākumi – vakara koncerti Pļavniekos notika trešdienās, bet Ziepniekkalnā ceturtdienās, savukārt sestdienās plkst. 12.00 abās norises vietās vienlaikus bija pasākumi ģimeņu auditorijai.

Pasākumu programmā bija daudzveidīgi koncerti un izrādes, kā arī lekcijas. 

Ar 2020. gada vasaras sezonas piedāvājumu var iepazīties mobilo kultūrtelpu "Strops" sociālā tīkla facebook  kontā.

Ņemot vērā, ka, apmeklējot publiskus pasākumus, aizvien nepieciešams ievērot piesardzību – šajā sezonā uzsvars tika likts uz pasākumiem bez interaktīviem elementiem, tāpat katram apmeklētājam bija pieejama atsevišķa sēdvieta, ievērojot distanci. Apmeklētāji bija aicināti uz pasākumiem ierasties un ieņemt sēdvietas laicīgi, izvairoties no pulcēšanās.

Kultūrtelpas „Strops” šogad Rīgas pilsētā darbojās jau ceturto sezonu. Iepriekšējos gados tās pabijušas arī Mežaparka un Ķengaraga apkaimēs, bet šogad, tāpat kā pērn, „Stropu” pasākumi notika Ziepniekkalnā un Pļavniekos.

Kultūrtelpas “Strops” norisi atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Aktivitāšu programmu 2020. gadā organizēja biedrība “I Did It”.

Par projekta gaitu Rīgā

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments ir partneris un jau vairākus gadus ir sekmīgi piedalījies Eiropas Savienības URBACT III (2013-2020) programmas ietvaros īstenotajos projektos saskaņā ar URBACT kā Eiropas apmaiņas un mācību programmas stratēģiskajiem mērķiem: uzlabot ilgtspējīgu stratēģiju un rīcības plānu izstrādi pilsētās integrētā un uz līdzdalību orientētā veidā, nodrošināt zināšanu un labās prakses apmaiņu par pilsētu ilgtspējīgas attīstības aspektiem. Projekta “Uzņemošās pilsētas” (15.09.2015.-03.05.2018.) mērķis bija apzināt situāciju migrācijas un integrācijas jomā un sagatavot integrētu rīcības plānu jauniebraucēju iekļaušanai, savukārt projekta “Kultūras pieejamība visiem” mērķis ir veidot sadarbības tīklu, pētīt un meklēt risinājumu kultūras pieejamības nodrošināšanā ikvienam Rīgas iedzīvotājam, iepazīt Eiropas pašvaldību pieredzi, izstrādāt integrētu rīcības plānu situācijas uzlabošanai kultūras pieejamības jomā Rīgas pašvaldībā.

Projekta 1.posms ir noslēdzies 2019.gada 1.martā, URBACT programmas Uzraudzības komiteja ir apstiprinājusi 6 projektus ar Latvijas partneru darbību 2.posmam, t.sk. projektu “Kultūras pieejamība visiem”. Projekta 2.posma (noslēgsies 2022.gada 7.augustā) īstenošanas rezultātā sadarbībā ar pašvaldības struktūrām, apkaimju nevalstiskajām organizācijām un citām ieinteresētajām pusēm tiks izstrādāts rīcības plāns ilgtspējīgai kultūras pieejamības nodrošināšanai, vietējās atbalsta grupas (URBACT Local Group) dalībnieki būs ieguvuši zināšanas par kultūras pieejamības nodrošinājumu apkaimēs, situācijas padziļinātu izpēti un datu iegūšanu, līdzdalības paplašināšanu -iedzīvotāju iesaisti kultūras programmu veidošanā.

Departamentā ir izvērtēts Projektā sākotnēji plānotais Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējuma apmērs un īpatsvars, un pieņemts lēmums veikt izmaiņas Projekta budžeta projektā, neiekļaujot atalgojuma pozīcijas Vietējās atbalsta grupas vadītājam un komunikācijas speciālistam.

Projekta mērķu sasniegšanai ir nepieciešama padziļināta situācijas izpēte un datu iegūšana par apkaimju iedzīvotāju, kurās ir ierobežota kultūras pieejamība, viedokli par kultūras piedāvājuma vērtējumu, informētību, paradumiem un vēlmēm. Projekta 1.posma laikā tika veikta SKDS pētījumu centra Ziepniekkalna iedzīvotāju aptauja par Ziepniekkalna iedzīvotāju viedokli par mobilo kultūrtelpu "Stops" un iedzīvotāju iesaisti citos pašvaldības piedāvātos kultūras pasākumos. Projekta 2.posmā ļoti svarīgi būtu iegūt arī otras apkaimes - Pļavnieku, kurā tiek realizēta mobilās kultūrtelpas "Stops" programma, viedokli.

Par projektu

URBACT ir 2002. gadā dibināta Eiropas Teritoriālās sadarbības programma, kas atbalsta ilgtspējīgu un integrētu pilsētvides attīstību pilsētās visā Eiropas Savienībā, Norvēģijā un Šveicē. URBACT ir kohēzijas politikas instruments, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija (ERAF) un dalībvalstis/partnervalstis. Ar tīklošanos, pieredzes apmaiņu, zināšanu apguvi un dalīšanos ar zināšanām, URBACT programma atbalsta pilsētpolitikas veidotājus un īstenotājus visos pārvaldes līmeņos. . URBACT sniedz iespēju iepazīties ar citu Eiropas pašvaldību pieredzi un saņemt starptautisko kolēģu un ekspertu atbalstu pašvaldībām būtisku jautājumu risināšanai

URBACT III programmas galvenais mērķis ir dažādu Eiropas pilsētu sadarbības tīklu veidošana ar mērķi kopīgi pētīt un meklēt risinājumu kopīgām problēmām.

Projekta vadošais partneris - Amsterdamas pilsētas pašvaldība, Nīderlande

Projekta partneri:
- Tallinas pašvaldība, Igaunija;
- Viļņas pašvaldība, Lietuva;
- Sofijas pašvaldība, Bulgārija;
- Dublinas pašvaldība, Īrija;
- Lisabonas pašvaldība, Portugāle;
- Lielās Londonas pārvalde, Lielbritānija.

Galerijas